Dünya Bankası/Köse: Dünya ekonomisi bıçak sırtında

ALİ ÇINAR/CİNER MEDYA KÜMESİ ABD TEMSİLCİSİ

Dünya Bankası Başekonomisti ve Beklentiler Kümesi Yöneticisi Ayhan Köse, dünya iktisadının sıkıntı bir periyottan geçtiğini ve global büyümenin yüzde 1,7 olmasını beklediklerini açıkladı. Köse, bu büyüme oranının geçtiğimiz 30 yıldaki 3. en düşük büyüme oranı olduğunu belirtirken, daha düşük büyüme oranlarını 2009 ve 2020 yıllarında yaşadıklarını hatırlattı.

Köse, dünyanın birçok ülkesinde büyüme varsayımlarını düşürdüklerini belirterek, gelişmiş ülkelerde çabucak hemen hepsinde daha düşük büyüme oranı beklediklerini söyledi. Köse, ABD büyüme oranı yüzde 0,5 olmasını beklediklerini ve son 50 yılda ABD iktisadının daralma yılları dışındaki en düşük büyüme oranı bu yıl göreceklerinin altını çizdi.

“Enflasyonda gerileme bekleniyor”

Köse, Avrupa’da güç bulma ile ilgili problemlerle birlikte enflasyonu yüksek düzeyde seyreden Avrupa’da büyüme olmayacağını ve büyüme oranın yüzde 0 olacağını düşündüklerini söyledi.

Çin’den ikinci yarıda daha uygun haberler beklediklerini söyleyen Köse, Çin’in bu yılki büyüme oranını yüzde 1 aşağıyı çektiklerini ve büyüme oranının yüzde 4,3 olmasını beklediklerini söyledi.

Köse, bu yıl enflasyonda geçen yıla nazaran dünyada düşme beklediklerini ve geçen yıl global yıllık enflasyon oranının yüzde 7,6’dan bu yıl yüzde 5,2 düşmesini umduklarını söyledi.

“Stagflasyon riski geçen 8 aya nazaran daha düşük”

Köse, geçtiğimiz 8 ay boyunca büyük ülkelerin merkez bankalarının çok süratli formda siyaset faizlerini yükselttiklerini ve bunun emelinin da fiyat istikrarını sağlamak olduğunu belirtti.

Başekonomist Köse, stagflasyon riskini ortadan kaldırmak için enflasyonu, amaç düzeyleri indirmek, büyüme ortalamasını üst çekmek gerektiğini lisana getirerek, merkez bankalarının ellerinden geleni yaptıklarını belirtti. Köse, stagflasyon riskinin geçen 8 aya nazaran daha düşük olduğunu lakin hâlâ dünya iktisadının birçok şoka karşı korunmak durumunda olduğunun da altını çizdi.

“Güven sağlayıcı siyasetler gerekiyor”

Köse, Ukrayna savaşının dünya iktisadına tesirini iki kolda pahalandırmak gerektiğini belirterek, birincisinin savaşın getirdiği belirsizlik ile istikrardan bahsetmenin güç olduğunu söyledi. İkincisinin de, emtia piyasalarında oynaklık olduğunu ve savaşın başlaması ile bilhassa besin ve güç fiyatlarında artışlar olduğunu hatırlattı.

Köse, önümüzdeki 6 ay boyunca bu belirsizlikle birlikte enflasyonun yüksek olacağı ortamda, siyaset yapıcıların çok önemli formda meçhullüğü düşürecek orta periyotta itimat sağlayacak siyaset uygulaması gerektiğini söyledi.

Başa dön tuşu