Rekabet Kurulu’ndan dört gıda şirketine soruşturma

Rekabet Kurumu, Nestle Türkiye Besin Sanayi hakkında soruşturma açılması kararı verdi.

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yer alan açıklamada, Nestle Türkiye Besin Sanayi AŞ’nin, distribütörlerinin yine satış fiyatını belirlemek ve distribütörlerine bölge ve müşteri kısıtı getirmek suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. hususunu ihlal ettiği argümanlarına yönelik yürütülen önaraştırmanın Rekabet Kurulunca karara bağlandığı duyuruldu.

Kararda, “Önaraştırmada elde edilen bilgi, evrak ve yapılan tespitleri 15.12.2022 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Heyeti, bulguları önemli ve kâfi bularak; Nestle Türkiye Besin Sanayi AŞ hakkında soruşturma açılmasına, 22-55/850-M sayı ile karar verdi” sözleri yer aldı.

Donane, Eti ve Horizon’a da soruşturma

Kurul ayrıyeten Danone Tikveşli, Eti Besin, Horizon Süratli Tüketim’e de soruşturma açılmasını kararlaştırdı.

Rekabet Kurumunun internet sitesinde yer alan duyuruya nazaran, Danone Tikveşli Besin ve İçecek San. ve Tic. AŞ, Eti Besin San. ve Tic. AŞ, Horizon Süratli Tüketim AŞ’nin rekabete hassas bilgi değişimi yoluyla Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik yürütülen önaraştırma Konsey tarafından karara bağlandı.

Ön araştırmada elde edilen bilgi, evrak ve yapılan tespitleri müzakere eden Şura, bulguları önemli ve kâfi bularak kelam konusu teşebbüsler hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

Başa dön tuşu