Praktiker’e bir yıllık daha konkordato süresi verildi

AA muhabirinin edindiği bilgilere nazaran, 1979 yılında Almanya’da 4 mağazayla organize perakende mesken geliştirme alanında faaliyet göstermeye başlayan ve 1997’de giriş yaptığı Türkiye’de 16 mağazası bulunan Praktiker’in şirket payları, 2014 yılında Hasan Yalçın’a ilişkin Uygulama Yapı Marketleri AŞ’ye devredildi.

Mali durumun bozulması ile kimi alışveriş merkezlerinde kiraların ödenemez duruma gelmesi ve tedarikçilerden oluşan şirketlerle kredi çekilen finans merkezlerine ödeme yapılmasında kahır çekilmesi üzerine şirket yetkilileri, İstanbul 2. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne başvurarak, mali yapı düzelene kadar konkordato talebinde bulundu.

Praktiker Perakende Mağazacılık AŞ, Uygulama Yapı Marketleri AŞ ve Hasan Yalçın ismine avukatlar aracılığıyla mahkemeye sunulan dilekçede, İcra İflas Kanunu’nun (İİK) 285 ve Türk Ticaret Kanunu’nun (TTK) 286. hususlarındaki kararlar gereği, ödeme zahmetine düşen şirketlere, alacaklılarıyla konkordato akdetmesini sağlamak hedefiyle konkordato mühleti verilmesi ve ihtiyati önlem konulması talep edildi.

– “Borca batıklık hali kelam konusu değil”

Dilekçede, ortağı Hasan Yalçın olan şirketin sermayesinin 31 Aralık 2018 tarihinde 5 milyon lira olduğu ve tamamının ödendiği belirtilerek, konkordato talebinin münasebetleri şöyle sıralandı:

“2018 yılı şirket için tam bir atılım yolu olarak planlandığından o yıl mayıs ayında İzmir’de 3 bin 600 metrekare, ağustos ayında Kayseri’de 5 bin metrekare, ekim ayında Ankara Bilkent AVM’de 2 bin 800 metrekare, kasım ayında İstanbul Torium AVM’de ve Gaziantep’te de 3 bin 400 metrekare olmak üzere 5 yeni büyük mağaza açılışı gerçekleştirilmiştir. Kriz devrinde yapılan bu yatırımlar, şirketin işletme sermayesi gereksiniminin artmasına neden olmuş, ancak 2018 yılı ikinci yarısında derinleşen likitide krizi sebebiyle kredilerde daralma yaşanmış ve şirket kâfi işletme kredisini temin edememiştir. Döviz kurlarındaki artışlar, bilhassa dövize endeksli eser ve demirbaşların fiyatlarındaki beklenmeyen çok fiyat artışları, yatırım maliyetlerinin artmasına yol açmıştır. Yatırım periyodunda yüksek faiz oranlarıyla kredi kullanılması da şirketin finansman masraflarının artmasına ve karlılığın düşmesine yol açmıştır. Ekonomik kriz ve inşaat kesimindeki sakinlik nedeniyle yapı market ve mesken geliştirme eserlerine talep azalmıştır. Karlılığı azalan şirketimizin nakit akışı bozulmuş ve muaccel borçlarını ödeyemez duruma düşmüştür. Borca batıklık hali kelam konusu olmamakla birlikte, nakit külfetinin ek önlemler olmadan aşılamayacağı anlaşılmıştır. Sonuç olarak, İİK’nın 285. hususunda tanımlanan, ‘borçlarını vadesi geldiği halde ödeyememe ve ödeyememe tehlikesi altında bulunmak’ durumu gerçekleşmiştir. Bu tespit üzerine idare heyeti, 21 Şubat 2019 tarihli toplantısında oy birliğiyle mali durumun iyileştirilebilmesi ve faaliyete devam edilebilmesi için konkordato talebinde bulunulmasına karar vermiştir.”

– Verimsiz mağazaların kapatılması taahhüdü

Konkordato müddeti verilmesi halinde şirketin 2019 yılı sonuna kadar 75 milyon, 2020 yılında 87 milyon 750 bin, 2021 yılında 102 milyon 667 bin, 2022 yılında 120 milyon 120 bin ve 2023 yılında da 140 milyon 541 bin satış (ciro) yapmasının öngörüldüğü belirtilen dilekçede, bu satışlar için gerekli mal alım maliyetinin daldaki mutat uygulama çerçevesinde satışlarından sağlanacağı ve müşteri yoğunluğu, metrekaresi düşük olan, yüksek karlılık üretmeyen kimi alışveriş merkezlerindeki verimsiz mağazaların kapatılmasının planlandığı tabir edildi.

Şirketin toplam mal varlığının 12 milyon 490 bin lira, toplam borcunun da 38 milyon 407 bin lira olduğu bilgisi verilen dilekçede, şirket ve gerçek şahıslar lehine 3 aylık süreksiz mühlet kararı verilmesi, birer süreksiz konkordato komiseri atanması, şirket varlığının korunması gayesiyle konkordato mühleti sonuna kadar şirkete karşı icra ve iflas yoluyla takip başlatılmasının engellenmesi ve başlatılmış tüm icra takiplerinin durdurulması talep edildi.

Talebi kabul eden İstanbul 2. Asliye Ticaret Mahkemesi, hazırladığı tensip tutanağıyla Uygulama Yapı Marketleri AŞ hakkında, İİK’nin 287. unsuru yeterince, 27 Şubat 2019’da başlamak üzere 3 ay müddetle süreksiz mühlet verilmesine ve 3 kişilik konkordato komiseri atanmasına hükmetti.

Komiserlerin şirket durumunu mahkemeye bildirmesi ve şirketlerin rayiç kıymetlerine vazife borca batık olup olmadığının tespit edilmesini de kararlaştıran mahkeme, evvelce başlamış takiplerin durdurulması, ihtiyati önlem, ihtiyati haciz kararlarının uygulanmaması ve şirketlerin süreksiz komiser heyeti nezareti altında işlerine devam etmesine yönelik karar da aldı.

– Birinci duruşmaya 61 alacaklı şirket avukatı katıldı

Davanın 29 Nisan’daki birinci duruşmasına, banka ve faktoringlerin de ortalarında bulunduğu alacaklı 12 finans şirketi ve tedarikçilerle AVM’lerin de yer aldığı 49 alacaklı şirketi temsilen avukatlar katıldı.

Davacı avukatları tekrar mühlet verilmesini talep etti. Finansman kuruluşlarından ikisinin avukatları, mühlet talebinin kabulüne karar verilmesini isterken, öbür tüm alacaklı avukatları konkordato mühlet talebinin reddine karar verilmesi ve önlemlerin kaldırılması talebinde bulundu.

Aynı duruşmada, Zirve Emlak, Arena Park AVM ile Forum Kayseri, Multi Erzurum ve Multi Gaziantep AVM avukatları, kiracı pozisyonunda olan Praktiker’in, kira, aidat, elektrik ve su tüketim bedelleri ödemeden gelir elde ettiğini, komiser raporuna nazaran hiçbir ödeme yapılmadığını savunarak, önlemin kaldırılması ve taşınmazların AVM idarelerine teslimini istedi.

Geçici konkordato komiser heyetinin tüm taleplerle ilgili sonuncu raporlarını sunmasının beklenmesine hükmeden mahkeme heyeti, duruşmayı 17 Mayıs’a erteledi. Bu duruşmada mahkeme, konkordato süreksiz mühletini de 27 Mayıs’tan sonra başlamak üzere 45 gün müddetle uzatan mahkeme, duruşmayı temmuz ayına erteledi.

– Son duruşmada bir yıllık kesin konkordato mühleti verildi

Bu ay gerçekleşen duruşmada 6 alacaklı şirket müdahillik talebinde bulundu. Konkordato komiser heyetinin 10 Haziran’da en son nitelikte 85 sayfalık raporunu sunduğu duruşmada kelam alan davacı ve 13 alacaklı şirket avukatları, davacılara kesin mühlet verilmesini, öbür alacaklı avukatları ise süreksiz mühletin kaldırılmasını ve konkordato talebinin reddine karar verilmesini istedi.

Davacı şirketlere 1 yıl mühletle farklı ayrı konkordato kesin mühleti verilmesine ve komiser heyetinin misyonunun devam etmesine karar veren mahkeme, konkordato projesinin gerçekleşmesine ve konkordato gayesine katkı sağlayacağını dikkate alarak, Axix AVM, Biz Cevahir AVM, Taurus AVM, Atlas Park AVM, Adıyaman Park AVM ve İst Marina AVM mağazalarının kapatılmasına müsaade verilmesi, mağazaların daima borç münasebeti doğuran kira mukavelelerinin sona ermesi taleplerine onay verilmesine yönelik karar kurdu.

 

 

Başa dön tuşu