Powell: Haziran’dan bu yana belirsizlikler görünümü olumsuz etkilemeyi sürdürüyor

Fed Lideri Jerome Powell’ın Çarşamba günkü Kongre konuşması öncesinde yayınlanan konuşma metninde Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) Haziran toplantısından bu yana belirsizliklerin görünümü olumsuz etkilemeyi sürdürdüğü belirtildi.

Konuşma metninde ticaret ve global büyüme görünümüne ait belirsizliklere dikkat çeken Powell, Haziran toplantısında birçok siyaset yapıcının bir ölçü daha geniş para siyaseti için uygun ortam gördüğünün altını çizdi.

Fed Lideri, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Paneli öncesinde yayınlanan konuşma metninde temel görünümün güçlü büyümeyi ve güçlü istihdam piyasasını işaret ettiğini belirtti.

Ekonominin yılın birinci yarısında yeterli performans gösterdiği kaydeden Powell, iş gücü piyasasının sağlıklı olduğunu vurguladı. Harcamaların gücünü koruduğunu tabir eden Fed Lideri, bununla birlikte ekonomik büyümenin ikinci çeyrekte ılımlılaşmış olabileceği söyledi.

Powell, yatırımların ticaret telaşları nedeniyle bariz bir biçimde yavaşladığına dikkat çekerken, enflasyonist baskının zayıf seyrini koruduğunun altını çizdi.

Konut ve imalat dallarının ikinci çeyrekte yine gerilemiş göründüğünü tabir eden Powell, zayıf enflasyonun daha kalıcı olabileceği riskini işaret etti.

Ayrıca Fed Lideri, Kongre’nin Fed’e kıymetli ölçüde bağımsızlık tanıdığını belirtti.

Başa dön tuşu