Ethereum’da Heyecanla Beklenen EIP 1559 Güncellemesinde Sona Yaklaşıldı

Ethereum’da süreç fiyatı meselesine tahlil getirmeyi amaçlayan EIP-1559 güncellemesinde sona yaklaşıldı.

ConsenSys’tan Abdelhamid Bakhta Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada bir yılı aşkın müddettir üzerinde çalıştığı Ethereum Improvement Proposal 1599’un (EIP) neredeyse tamamlandığını açıkladı.

Bu gelişme neredeyse Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin için bile sürpriz oldu denilebilir, çünkü toplulukta birtakım çevreler EIP-1559’ın bu kadar kısa müddette tamamlanmasını beklemiyordu. All Core Devs (ACD) lideri Tim Beiko da EIP-1559 güncellemesinin neredeyse tamamlandığını doğruladı.

Ethereum için EIP-1599 Yükseltmesi Ne Manaya Geliyor?

Ethereum ağındaki geliştirme tekliflerine EIP ismi veriliyor. Ethereum geliştiricileri tarafından hazırlanan güzelleştirme tekliflerinin topluluk tarafından uygun bulunması durumunda EIP ismi verilen bu geliştirmeler Ethereum ağında hayata geçiriliyor.

Ethereum’un gas idaresindeki bu değişikliğin, ETH’nin mali siyaseti üzerinde kıymetli tesirleri olacak. EIP-1559 güncellemesi Ethereum’un mali siyaseti açısından bulmacanın son modülü olarak bedellendiriliyor.

EIP-1559 güncellemesi Bitcoin ağındaki zorluk ayarlamasına benzetilebilir. EIP-1559 güncellemesi ile Ethereum’daki mevcut tıkanıklık durumuna bağlı olarak blok mükafatı, her blok için belirlenmiş BASEFEE’yi aşması durumunda elde edilen ölçü yakılacak. Bu sayede Ethereum’un arzı azaltılmış olacak. Bu nedenle EIP 1559 güncellemesinin Ethereum ağının ölçeklenebilirliğini arttıracağına ve Ethereum‘u daha deflasyonist hale getireceğine inanılıyor.

Özetlemek gerekirse EIP-1599 güncellemesi Ethereum ağındaki tıkanıklıklara ve ağdaki yoğunluğun görece arttığı devirlerde süreç fiyatlarında yaşanan devasa yükselişlere tahlil sunmayı amaçlıyor.

Başa dön tuşu