Powell: Fed’in faiz indirimi için alanı var

Fed Lideri Jerome Powell, ABD merkez bankasının para siyasetini gevşetmek için alanı olduğunu kaydederken, enflasyon ve işsizlik oranı ortasındaki bağın koptuğunu kaydetti.

Powell, Perşembe günü Senato Bankacılık Komitesi’ne yaptığı konuşmada, “İşsizlik ve enflasyon ortasındaki alaka yaklaşık 20 yıl evvel zayıf hale geldi,” dedi ve “Daha zayıf, daha zayıf ve daha zayıfladı” değerlendirmesinde bulundu.

ABD Lideri Donald Trump’ın borçlanma maliyetlerini düşürme baskısı altındaki Fed Lideri, merkez bankasının bu ayın sonunda gerçekleştireceği toplantıda, ticaret tansiyonlarına bağlı olarak imalat ve bölümü ve iş dünyası inancındaki düşüşten kaynaklanan global gerilemenin getirdiği zayıflığı gidermek için faiz indirimi gitme konusunda yeri güçlendirdi.

Powell Kongre’de yaptığı Perşembe günkü ikinci konuşmasında, ABD iktisadının çok âlâ bir yerde olduğunu söyledi ve merkez bankasının ekonomiyi burada tutmak için araçlarını kullanmayı istediğini belirtti.

Jefferies LLC baş finans ekonomisti Ward McCarthy,”Powell faizleri düşürmeye niyetli olduğu konusunda epeyce açık bir sinyal gönderdi” dedi.

Nötr faiz

Powell senatörlere, iktisadın ne küçülmesine ne de büyümesine yol açan faiz düzeyi olan ve “nötr faiz” olarak anılan oranın geçmiş hesaplamaların gösterdiğinden daha düşük düzeyde olduğunu ve bunun da para siyasetinin çok fazla kısıtlayıcı olduğu manasına geldiğini kaydetti.

Powell, “Faizin yani nötr faiz oranının düşündüğümüzden daha düşük olduğunu öğreniyoruz ve nötr işsizlik oranının düşündüğümüzün daha altında olduğunu öğrendiğimizi düşünüyorum.” dedi ve Bu nedenle para siyaseti bizim düşündüğümüz kadar genişlemeci değil” değerlendirmesinde bulundu.

Fed yetkilileri aslında uzun vadeli faiz oranını için kestirimlerini Haziran ayında Mart ayındaki düzeyi olan yüzde 2.8’den yüzde 2.5’e düşürdü.

Faiz vadeli kontratlarındaki fiyatlamaya nazaran, yatırımcılar Fed’in 30-31 Temmuz toplantısında, Perşembe günü açıklanan ABD enflasyon verisinin beklenenden güçlü çıkmasının akabinde mümkünlüğü biraz düşürseler de, çeyrek puanlık faiz indirimine gitmesini neredeyse kesin bir biçimde bekliyor.

Başa dön tuşu