Powell: Fed büyümeyi desteklemek için harekete geçecek

Fed Lideri Jerome Powell, merkez bankasının ABD büyümesine yönelik aşağı taraflı riskleri “dikkatle izlediğini” ve büyümeyi desteklemek için uygun hareketi yapacağını söyledi. Fed Lideri böylece geçen hafta lisana getirdiği tasalarını tekrarladı ve bu ayki toplantıda faiz indirimine gidileceğine ait beklentileri güçlendirdi.

Powell, Fransa Merkez Bankası’nın Paris’te düzenlediği bir aktiflikte yaptığı konuşmada, Fed’in büyümenin “sağlam kaldığı” yolundaki temel senaryosunu işaret ederek, “Ancak bu görünüme yönelik belirsizlikler, bilhassa ticaret gelişmeleri ve global büyüme dikkate alındığında arttı,” dedi ve Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) katılımcılrfının ayrıyeten enflasyonun yüzde 2 maksadının altında uzun bir müddettir kalmasından ötürü da telaşlarının arttığını kelamlarına ekledi.

Powell’ın bu açıklamaları, 10-11 Temmuz’da ABD kanun yapıcılarına yaptığı konuşmalarla paralellik gösterdi ve ABD Lideri Donald Trump’ın ticaret siyasetlerinden ve düşük global büyümeden kaynaklanan belirsizliklerin arttığı bir ortamda iki hafta sonra gerçekleştirilecek FOMC toplantısında faiz indirimi için tabanı güçlendirdi.

ABD pay senetleri Powell’ın değerlendirmelerinin akabinde birinci evvel kayıplarını azalttı, fakat daha sonra ABD Lideri Donald Trump’ın Çin’e gümrük tarifelerinin daha da artırlabileceğini söylemesinin akabinde tekrar düşerek aşağıda kapandı. Gün içinde traderlar beklenenden daha âlâ çıkan ekonomik bilgilere ve Trump’ın Çin ile ticaret tansiyonuna ait açıklamalarına olumlu reaksiyon vermişti. ABD’nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi, Powell’ın konuşması öncesi yüzde 2.14 düzeylerinde seyrederken yüzde 2.11’e geriledi.

Yatırımcılar, faiz vadeli süreçlerindeki fiyatlamaya nazaran, 30-31 Temmuz’daki Fed toplantısında 25 baz puanlık bir faiz indirimini neredeyse kesin görüyorlar ve tartışma yetkililerin daha agresif bir faiz indirimine, örneğin 50 baz puanlık bir indirime gidip gitmeyeceğine yöneldi.

 

 

Başa dön tuşu