Piyasa Uzmanları Son Kripto Yasasını Yorumladı! Neler Değişti?

Perşembe günü yapılan oylamada uzun zamandır beklenen kripto yasası üzerinde anlaşmaya varıldı, ancak pek çok ayrıntı hala çözülmeyi bekliyor.

Coinbase: Kripto düzenlemesi için çok önemli bir an!

Altcoinhaberi.com’dan takip ettiğiniz üzere Avrupa Parlamentosu’nun yeni kripto lisanslama kuralları lehine yaptığı ezici oylama büyük ölçüde sektörden alkışlarla karşılandı. Ancak şimdi dikkatler renklendirilmesi gereken ayrıntılara çevrildi. Kripto Varlık Piyasaları yönetmeliğinin uzun zamandır beklenen onayı, tüketicileri korumayı ve finansal istikrarı sağlamayı amaçlayan dönüm noktası niteliğindeki yasanın 2024 yılının ortalarında yürürlüğe girebileceği anlamına geliyor. İlk tepkiler sıcak oldu.

Oylamadan kısa bir süre sonra kripto borsası Coinbase, oylamanın “kripto düzenlemesi için çok önemli bir an” olduğunu, çünkü yasanın “kripto kuruluşlarına bölgede yatırım yapma ve büyüme konusunda güven vereceğini” tweetledi. MiCA olarak bilinen yasa, borsaların ve cüzdan sağlayıcılarının bir lisans almasını ve stablecoin ihraç edenlerin uygun rezervleri tutmasını gerektiriyor,

kripto

Trenchev: Avrupa’yı dijital çağa uygun hale getiriyor

Kripto borç veren Nexo’nun kurucu ortağı ve yönetici ortağı Antoni Trenchev, onayın “kripto endüstrisinin nihayet bu onayı aldığını” gösterdiğini söyledi ve yaptığı bir açıklamada “MiCA Avrupa’yı dijital çağa uygun hale getiriyor ve inovasyonu ve adil rekabeti teşvik edecek” dedi. Geçen yıl Nexo, ABD’deki düzenleyicilerle yapılan görüşmelerin çıkmaza girdiğini söyleyerek ABD’deki faaliyetlerini durduracağını açıklamıştı.

DB: Kripto sektörü için net bir pozitif olarak algılıyoruz

MiCA’nın etkisine ilişkin iyimserlik geleneksel-finans sektöründe de karşılık buluyor gibi görünüyor. Deutsche Bank (DB) çalışanlarının hazırladığı bir raporda, kurumsal benimseme, likidite ve volatilite üzerindeki olası etkilere atıfta bulunularak, “Düzenlemeyi sektör için net bir pozitif olarak algılıyoruz” denildi. Araştırma analistleri Marion Laboure ve Cassidy Ainsworth-Grace raporda, kriptonun “tehlikeli bir şekilde düzenlenmemiş bir sektör” olduğunu ve bunun “yatırımcıları tüm kripto platformlarında büyük kayıplara maruz bıraktığını” yazdı.

kripto

Şimdi asıl soru kripto şirketlerinin nasıl hazırlanacağı

Kripto borsası Bitstamp’ın işletme müdürü John Ehlers, yasanın ana hatlarının bir süredir bilinmesine rağmen, Haziran veya Temmuz aylarında işlemeye başlayacak 12-18 aylık bir geçiş dönemi olduğunu ve hazır olmanın bazıları için diğerlerinden daha büyük bir görev olacağını söyledi. Ehler, şu açıklamayı yaptı:

Bu işte yeni olanlar ve Avrupa pazarına girenler için, bu nasıl çalıştıkları konusunda bir adım değişikliği. Bu alanda yeniyseniz, hesap açmak için çok katı AML (kara para aklamayı önleme) gerekliliklerine sahip olmayacaksınız. AB’de zaten düzenlenmişseniz, muhtemelen oldukça iyi durumdasınız demektir.

Binance CEO’su: Artık oyunun net kuralları var!

Köklü oyuncuların bile önünde uzun bir yol var. Buna hacim bakımından dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance de dâhil. Fransa’daki nispeten iyi gelişmiş ve MiCA benzeri rejim de dahil olmak üzere blok içinde halihazırda bir dizi kripto tesciline sahip. Binance CEO’su Changpeng Zhao oylamaya cevaben attığı tweet’te şunları söyledi:

Kripto borsalarının AB’de faaliyet göstermesi için artık oyunun net kuralları var. Tam uyumlu bir konumda olmak için önümüzdeki 12-18 ay içinde işimizde ayarlamalar yapmaya hazırız.

Ancak, Zhao ayrıca “İnce ayrıntılar önemli olacak” dedi. “Birinci seviye” metin olarak bilinen kapsayıcı MiCA yasası artık belirlenmiş olsa da, Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi gibi AB kurumları, bunun altında yatan “önemli uygulama önlemleri paketi” üzerinde taslak hazırlamaları ve istişarede bulunmaları gerekeceğini söylüyor.

Kripto endüstrisi oyuncuları bu süreci yakından izleyecek

Avrupa için Blockchain lobi grubunun düzenleyici işler başkanı Tommaso Astazi, geçen ay Brüksel’de düzenlenen bir etkinlikte “MiCA birinci seviye metninin tanımlamadığı pek çok şey var. İkinci seviye mevzuat olarak adlandırılan mevzuatta yanıtlanacak sorular var” dedi.

Milletvekilleri ve hükümetler arasında yasanın NFT’leri ve merkezi olmayan finansı nasıl ele alması gerektiği konusunda son dakika anlaşmazlıkları yaşandı ve aceleyle hazırlanan uzlaşma dili, örneğin neyin değiştirilemez bir token veya merkezi olmayan bir gruplama olduğu veya olmadığı konusunda her zaman net olmayabilir.

Mark Jennings: Yumuşak bir geçiş yapılması gerekiyor

AB yasası ortak bir standart belirlerken, bloğun 27 üye ülkesindeki bireysel ulusal düzenleyiciler tarafından uygulanacak ve bazıları ülkelerin ekstra engeller getirebileceğinden veya diğer yönde iş çekmek için birbirlerini baltalayabileceğinden endişe ediyor. Kripto borsası Kraken’in Avrupa operasyonları başkanı Mark Jennings, oylama öncesinde gönderdiği bir e-postada, yasanın nihai ayrıntılarının “üye ülkeler arasında, özellikle lisanslama aşamasında, eşit bir oyun alanı sağlamak ve düzenleyici arbitrajdan kaçınmak için tutarlı MiCA uygulamasını sağlaması” ve mevcut ulusal rejimlerden yumuşak bir geçiş yapması gerektiğini yazdı. Jennings, bu son adımların MiCA’nın başarısı için çok önemli olabileceğini öne sürdü. Bu bağlamda, şu açıklamayı yaptı:

Bir zamanlar yüce bir yasal hedef gibi görünen şey, AB bu çerçevenin teknik uygulamasını doğru yapabilirse, yakında müşteri koruması ve iş verimliliği için evrensel bir standart haline gelebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu