Petrolde istikrarlı seyir

Petrol, yatırımcıların Kovid kısıtlamalarını kaldırmasının akabinde Çin’in ham petrol talebinin durumuna ait yeni sinyaller beklemesiyle yatay seyretti.

ABD ham petrolü, Pazartesi gününden sonra varil başına 81 doların üzerinde hudutlu hareket gösterdi. Brent petrol de 88 dolar civarında seyretti.

Petrol, dünyanın en büyük ithalatçısı ülkesi olan Çin’deki süratli dönüşün, hareketlilik ve endüstriyel aktivitenin artmasıyla birlikte günlük tüketimi 2023’te rekor düzeye çıkarabileceği beklentileriyle son iki haftada yükseliş kaydetmişti.

Yatırımcılar ayrıyeten, Ukrayna’nın işgalinin akabinde Avrupa Birliği ve ABD tarafından Rus arzına uygulanan daha sıkı kısıtlamaların tesirini de takip ediyor.

Australia & New Zealand Banking Group günlük notunda, “Çoğu emtia piyasasında müspet temellere ait işaretler, hissiyatın artmasına yardımcı oldu. Çin’in tekrar açılmasından gelen talep üzerine optimistlik güçlü” dedi.

Petrol piyasası Amerikan Petrol Enstitüsü’nden gelecek bilgileri takip edecek. Geçtiğimiz iki hafta içinde ülke çapındaki ticari stoklar 27 milyon varilden fazla artarak Haziran 2021’den bu yana en yüksek düzeyine ulaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu