Bitcoin Fiyatı, ABD’den Gelen Bu Haberle Fırladı!

Bitcoin fiyatı, dün kısa süreliğine 26,500 dolara kadar geriledikten sonra bu sabah %1,5’in üzerinde artış gösteriyor. Ansız hareketi, ABD Başkanı Joe Biden ve Cumhuriyetçi Kevin McCarthy’nin borç tavanı tartışmalarında uzlaştığı haberinin ardından geldi. Borç tavanı ABD’deki sıcak tartışmalardan biriydi.

Bitcoin fiyatı borç tavanı anlaşmasıyla pik yaptı

Borç tavanı, ABD’de Hazine’nin yapabileceği borçlanmanın limitini ifade eder. ABD Kongresi son zamanlarda bu sınırın kaldırılması veya kaldırılmaması için tartışıyordu. Altcoinhaberi.com olarak aktardığımız üzere ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, borç limitinin kaldırılabileceğini söylemişti.

Sıcak gelişmede, Başkan Joe Biden ve önde gelen Cumhuriyetçi Kevin McCarthy borç tavanı konusunda anlaşmaya vardı. Biden, Twitter hesabından anlaşmayı “harcamaları azaltan önemli bir adım” olduğunu söyleyerek doğruladı.

Bitcoin fiyatı 27.000 doları aştı

Bitcoin (BTC) fiyatı, haberin ortaya çıkmasının ardından 27.000 dolar bölgesine geri döndü. Dün akşam saatlerinde, 200 haftalık MA çizgisini destek olarak test etmek üzere, 26,000 doğru ilerliyordu. Yazım sırasında, gün içi %1,7 artışla 27.000 dolar bölgesinin üzerinde işlem görüyor.

Joe Biden reddetmenin sorunlara yol açacağını kabul etti

Biden, anlaşmanın olmaması durumunda ABD ekonomisinin ciddi bir mali krize sürükleneceğini ifade etti. Ayrıca, bunun sonucunda ekonomik durgunluk, emeklilik hesapları üzerinde olumsuz etkiler ve milyonlarca iş kaybı yaşanacağını kabul etti. Bu arada, Biden’ın daha önce kripto piyasası yatırımcılarına yönelik bir anlaşma üzerinde durduğunu belirtelim.

Önceden, McCarthy başkanın birkaç ayını boşa harcadığını ve borç tavanı konusunda müzakereleri reddettiğini belirterek anlaşma müzakerelerinin askıya alındığını duyurmuştu. Bu anlaşma duyurusu, son tarih olan 1 Haziran 2023’ten sadece birkaç gün önce gerçekleşti. Bu durum finansal piyasalarda büyük bir karmaşaya yol açabilirdi.

ABD borç tavanını yükseltiyor

Başkan Biden, “Konuşmacı McCarthy ile bütçe anlaşmasında prensipte anlaştık” şeklindeki açıklamasıyla haberi doğruladı. Ancak, anlaşmanın ABD Kongresi’ne sunulmadan önce daha fazla müzakere yapılarak yasama metninin sonuçlandırılması gerekiyor. Geçici anlaşma, ABD federal hükümetinin 31.4 trilyon dolarlık borç tavanını yükseltmeyi içeriyor. Ayrıca, fiilen iki yıl boyunca borç limitinin yükseltilmesini ve harcamaların sınırlandırılmasını öneriyor.

ABD Başkanı Biden'den Sıcak Kripto Para Hamlesi!

Bu arada, kripto piyasası anlaşma haberini yukarı yönde fiyatlandırıyor. Sadece Bitcoin değil, ETH ve ADA dahil tüm altcoin piyasası ivmeyi takip etti. ABD hisse senedi piyasalarında bir rahatlama rallisiyle birlikte Bitcoin içinde daha fazla yukarı yönlü hareket bekleniyor.

Sırada ne var?

Borç tavanı yükseldiğinde, Hazine’nin daha fazla devlet tahvili çıkararak nakit rezervlerini yenilemesi bekleniyor. Böylece sistemdeki likiditeyi azaltıp tahvil getirilerine olumlu ivme sağlayabilir. Bitcoin (BTC), genellikle tahvil getirileriyle ters yönlü hareket eder. Bu nedenle, artan tahvil ihraçları eşliğine düşüş ihtimalinin göz ardı edilmemesi gerekiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu