Petrolde Çin rallisine ara

Petrol, Çin’in yine açılmasıyla birlikte dünya çapındaki talep için karmaşık bir görünümün ortaya çıkmasıyla 7 süreç gününün akabinde birinci defa negatif bir performans sergiledi.

ABD ham petrolü geçen hafta yüzde 8’den fazla ralli yaptıktan sonra yeni haftanın birinci süreç gününde 80 doların altını test etti. Brent petrol de 85 doların altını gördü.

Çin, yıllarca süren katı kısıtlamaların akabinde 2022’nin sonlarında Kovid-19 kısıtlamalarını kaldırmıştı.

Analistler, en büyük ham petrol ithalatçısındaki petrol talebinin muhtemelen rekor kıracağını varsayım ediyor.

Çin’in süratli dönüşüne ek olarak, son seanslarda ham petrol fiyatlarına takviye, Fed’in agresif faiz artışlarının artık sona yaklaştığına dair artan beklentiler ve zayıflayan dolardan geldi. Yatırımcılar ayrıyeten yaptırımların Rus petrolü ve eser akışları üzerindeki tesirini de izliyor.

Vanir Küresel Markets Genel Müdürü James Whistler, “Geçen hafta emtiaların ana itici gücü Çin olsa da, yatırımcıların hassaslığı, Fed’in faiz artışlarını yavaşlatacağı beklentisiyle de arttı,” dedi.

Bu hafta yatırımcılar, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün yanı sıra ABD ve Avrupa’da yavaşlayan büyümeden kaynaklanan tüketim risklerine dikkat çekebilecek Memleketler arası Güç Ajansı’nın değerlemelerini de yakından inceleyecek.

Başa dön tuşu