“Enflasyondaki düşüş konut kredilerini hareketlendirebilir”

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) İdare Konseyi Lideri Yavuz Işık, enflasyon sayılarında bilhassa besin enflasyonu ile birlikte görülen gerilemenin beraberinde enflasyona endeksli konut kredilerinde bir hareketlilik ortaya çıkarabileceğini belirtti.

THHB tarafından açıklanan Hazır Beton Endeksi 2019 Haziran Ayı Raporu’na nazaran, Faaliyet Endeksi, İnanç Endeksi ve Beklenti Endeksi nisandan bu yana aşağı taraflı seyrediyor. İktisada itimat probleminin ötesinde inşaat kesimi özelindeki belirsizlik, beklenti seviyesini aşağı çekti.

Güven Endeksi’ndeki görece yüksek düşüş, hem makroekonomik gelişmeler hem de inşaat kesiminin halihazırda yaşadığı aksiliklerin bir ortada olmasından kaynaklandı. Rapor, kesimde bir canlanma işareti bulunmadığını ortaya koydu.

Açıklamada rapora ait görüşlerine yer verilen Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB İdare Şurası Lideri Yavuz Işık, bütün endeks bedellerinin, inşaat dalında mevcut ve beklenen faaliyet seviyesinin kâfi olmadığını ortaya koyduğunu, her üç endeksin de evvelki yılın birebir periyoduna nazaran düşüş sergilediğini bildirdi.

Enflasyon sayılarında bilhassa besin enflasyonuyla birlikte görülen gerilemenin beraberinde enflasyona endeksli konut kredilerinde bir hareketlilik ortaya çıkarabileceğini aktaran Işık, şunları kaydetti:

“Ancak bunun kısa vadede inşaat bölümü üzerinde değerli bir tesir yaratmasını beklemiyoruz. Temmuz ayındaki toplantıda TCMB’nin faiz indirme mümkünlüğünün düşen enflasyon ile birlikte artması, konut kredilerinin asıl belirleyicisi olacaktır. Temmuz ayındaki muhtemel bir faiz indiriminin, konut kredisi üzere öbür kredi tiplerine kıyasla faiz haddine çok daha fazla hassas olan kredi hacmini tetikleyecek düzeyde olmasını beklemiyoruz. İnşaat bölümü, önünü göremediği sürece Türkiye’nin büyümesine maalesef katkı sağlayamayacaktır.”

AA

Başa dön tuşu