Petrol stoklardaki düşüş ve Fed sonrası güçlü yükseldi

Petrol fiyatları, ABD’de ham petrol stoklarının beklenenden daha fazla düşmesi ve OPEC’in üretim kısıntılarını uzatmaya yaklaşması ile birlikte arz sıkışıklığının daha da artacağı beklentisi be Fed’in güvercin tavrını ağırlaştırmasının doları düşürmesinin akabinde güçlü yükseldi.

Vadeli petrol kontratları New York’ta, Fed’in 2008 yılından bu yana birinci sefer faiz indirimine gitmeye hazır olduğunu işaret etmesinin akabinde doların kıymet kaybetmesi ile birlikte yüzde 1.7 kadar düştü. Dolardaki zayıflama, bu para ünitesi ile fiyatlanan petrolü yatırımcılar için daha cazip hale getiriyor. ABD’de ham petrol stokları, Güç Enformasyon Yönetimi’nin (EIA) resmi datalarına nazaran, geçen hafta 3.1 milyon varil ile analistlerin beklediğinden daha fazla düştü. Suudi Arabistan, Irak ve Birleşik Arap Emirlikleri, yılın kalan kısmında petrol üretimini kısıtlama taraftarı olduklarını açıkladı.

Ham petrol fiyatları, ABD’de petrol stoklarındaki artış ve ABD ile Çin ortasındaki ticaret savaşının berbatlaşması ile birlikte Nisan ayının sonlarından bu yana yüzde 18 düştü. Washington ve Pekin Japonya’nın Osaka kentinde gelecek hafta düzenlenecek G-20 başkanlar doruğunda bir ortaya gelmeye hazırlanıyor ve bu gelişme global iktisada yönelik iyimserliğin artmasına neden oldu. Öte yandan, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve ortakları 1 aylık gecikmenin akabinde nihayet 1-2 Temmuz’da Viyana’da üretim düzeylerini görüşmek üzere toplanma konusunda mutabakata vardı.

Seul’de HI Investment & Futures Corp. emtia analisti Sungchil Will Yun, “Yaklaşan iki kıymetli olay, ABD ve Çin ortasındaki ticaret görüşmeleri ve OPEC + koalisyonunun Viyana’daki toplantısı, ABD stoklarındaki azalmanın da yardımı ile fiyatları destekliyor,” dedi ve “İşaretler olumlu, fakat yatırımcılar bu görüşmelerin sonucunu görmek için muhtemelen bekle-gör modunda olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Perşembe günü vadesi dolacak Temmuz vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında 68 sent yükselerek Singapur saati ile 12:59’da varil başına 54.44 dolara çıktı. Kontrat Salı günü 14 sent düşerek 53.76 dolardan kapandı. Daha faal süreç gören Ağustos kontratı yüzde 1.3 yükselerek 54.69 dolara tırmandı.

Ağustos vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 83 sent yükselerek varil başına 62.65 dolara ulaştı. Fiyatlar Salı günü yüzde 0.5 düşerek 61.82 dolardan kapandı. Global gösterge Brent petrolü, Ağustos vadeli WTI’a kıyasla 7.96 dolar primli süreç gördü.

Başa dön tuşu