Petrol İran gerilimi ve fırtına endişeleri ile haftayı yükselişle geçiyor

Petrol fiyatları, Orta Doğu’da devam eden tansiyon, ABD’de ham petrol stoklarındaki düşüş ve petrol için kıymetli bir bölge olan Meksika Körfezi’ndeki fırtınanın arz için tehlike yaratabileceği kaygıları ile son üç haftanın en büyük haftalık yararına yöneldi.

Vadeli petrol kontratları New York’ta yüzde 0.7 paha kazandı ve bu hafta yüzde 5’in üzerinde yükseldi. Cumartesi günü Louisiana kıyısını vurması beklenen Tropik Fırtına Barry, Meksika Körfezi’nde halihazırda üretimin yarısının durmasına yol açtı. İran’ın Basra Körfezi’nde bir İngiliz petrol tankerini durdurmaya yönelik hareketi petrol zengini bölgede tansiyonun daha da artmasına yol açarken, ABD’de ham petrol stokları yaklaşık 3 ayın en düşük düzeyine geriledi.

Kısa vadede arza yönelik riskler artarken, bunların ötesinde tablo daha farklı görünüyor. Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC), Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD’de kaya petrolü üretiminin artması ile birlikte 2020 yılında arz fazlası oluşacağı ihtarında bulundu. Talep görünümü de problemli. Dünyanın en büyük iki iktisadı ABD ve Çin ticaret savaşında ateşkes ilan edip görüşmelere tekrar başlama kararı alırken, ABD Lideri Donald Trump, Çin’in ABD’den daha fazla tarım eseri alma tarafındaki taahhüdüne uymadığı istikametinde şikayette bulundu.

Tokyo’da Mizuho Research Institute Ltd. kıdemli ekonomisti Jun Inoue, “Küresel ham petrol talebinde yavaşlama kaygıları, Orta Doğu’daki tansiyondan ve ABD’deki fırtınadan kaynaklanabilecek arz risklerine karşın fiyatlar üzerinde aşağı istikamette baskı oluşturmaya devam edecek,” dedi ve “Bu durum, Tropik Fırtına Barry’nin ‘kısa ömürlü’ tesiri geçtikten sonra daha görünür hale gelecek” değerlendirmesinde bulundu.

Ağustos vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 43 sent yükselerek Londra saati ile 07:17’de varil başına 60.63 dolara çıktı. Kontrat Perşembe günü yüzde 0.4 düştü ve bu hafta yüzde 5.4 yükseldi.

Eylül vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 50 sent ya da yüzde 0.8 yükselerek varil başına 67.02 dolara ulaştı. Fiyatlar bu hafta yüzde 4.4 yükseldi. Global gösterge Brent petrolü, Eylül vadeli WTI’a kıyasla 6.34 dolar primli süreç gördü.

 

 

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu