İBB, FSM Köprüsü’ndeki çalışma ile ilgili açıklama yaptı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Fatih Sultan Mehmet (FSM) Köprüsü’ndeki çalışma münasebetiyle, İstanbulluların trafikten mümkün olduğunca az etkilenmesi için kimi tedbirlerin alındığını açıkladı.

İBB’den yapılan açıklamada, FSM Köprüsü’nde Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen bakım çalışmalarının 27 Haziran’da başladığı anımsatılarak, şu bilgiler verildi:

“Köprüdeki bakım çalışmaları kapsamında, mevcut asfalt ve yalıtım katmanları sökülecek, çelik tabliyenin izolasyonu yapılacak ve yeni asfalt katmanları serilecektir. Önümüzdeki yıllarda üst yapıyı onarmak gerektiğinde, yalnızca en üst katman yenileneceği için trafik fazla etkilenmeyecektir.

2016’da Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün trafiğe açılıp Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne ağır taşıtların girişinin yasaklanması ile bundan sonraki asfalt yenileme çalışmalarının en az 10 yılda bir yapılması beklenmektedir.”

Açıklamada, İBB’nin bakım çalışmaları mühletince FSM Köprüsü ile 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü kullanan İstanbullulara farklı alternatifler sunmak ismine Ulaştırma Bakanlığı’ndan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Avrasya Tüneli’nin kullanım fiyatlarının düşürülmesini talep edeceği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“İBB Ulaşım Daire Başkanlığı, FSM Köprüsü’ndeki çalışmalar sürerken, araçların sıklıkla yöneleceği 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü rahatlatmak için, Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü’ne resmi yazı yazdı ve tahlil konusunda mutabık kalındı. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde, trafiğin en ağır olduğu sabah saatlerinde Asya-Avrupa istikametinde, akşam saatlerinde ise Avrupa-Asya istikametinde ek şerit açılacaktır. Ek şerit uygulamasına 2 Temmuz tarihi prestijiyle başlanacaktır.

Avrasya Tüneli girişinde de birtakım önlemler almak üzere, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ile görüşüldü. Sabah ve akşam, trafiğin en ağır olduğu saatlerde, tünel girişlerinde trafik denetimi için şerit daraltma uygulaması yapılmaması tarafında mutabık kalındı. Şu anda, köprüde Avrupa-Asya istikametindeki 4 şerit ulaşıma kapatılarak, trafik akışı karşı platformdaki ikişer şeritten gidiş-geliş olarak sağlanmaktadır. Buradaki çalışmalar tamamlandığında, bu sefer Asya-Avrupa istikametindeki 4 şerit trafiğe kapatılacak ve ulaşım bu platformdan sağlanacaktır.”

Açıklamada, günde 200 bin aracın geçtiği FSM Köprüsü’ndeki çalışmalar müddetince, İstanbulluların trafik yoğunluğundan mümkün olduğunca az etkilenmesi için İBB’nin çeşitli tedbirler aldığı aktarıldı.

Metrobüs sefer aralıklarının yine düzenlendiği tabir edilen açıklamada, “Metrobüs sefer saatleri kış tarifesine çevrildi. Çizgi boyunca günde 300 ek sefer yapılacaktır. Ağır trafikten etkilenen Söğütlüçeşme-Zincirlikuyu bölgesinde günde 38 bin, sınır genelinde ise 48 bin ek kapasite planlanmıştır. Altunizade istasyonuna yönelik ise sabah saat 07.00-09.00 ortasında 2,5 dakikada bir, gün boyunca ise 5 dakikada bir, toplam 170 sefer boş depar planlanmıştır. Metrobüs sefer sayısını artırmanın yanı sıra, deniz ulaşımı daha faal hale getirildi. Köprüdeki bakım çalışmaları öncesinde, İstinye-Çubuklu Otomobilli Vapur Çizgisinde 2 gemi ile 15 dakika ortayla günde 106 sefer yapılırken, bu sefer aralığı 12 dakikaya çekilerek, günlük sefer sayısı 114’e çıkarıldı. Olağan vakitte bu çizgi sabah 06.45’de açılıp akşam 9’da kapanırken, şu anda seferler, araç stoğu bitene kadar sürmektedir. Örneğin, cuma günü son sefer gece saat 23.30’da yapılmıştır.” denildi.

İBB’nin otomobilli vapur kullanım talebini de takip ettiği vurgulayan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Önümüzdeki günlerde, trafik yoğunluğu nedeniyle gereksinim doğması halinde, vapur eği yapılacaktır. Boğaz sınırında, Eminönü-Sarıyer ve Üsküdar-Beykoz ortası Avrupa yakasında günde 24 vapur seferi, Asya yakasında ise günde 16 vapur seferi yapılmaktadır. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ndeki çalışmayla bir arada, bu sınırların doluluk oranında bariz bir artış olmadığı tespit edildi. Gereksinim halinde, düzenlemeye gidilecektir.

İBB, köprüdeki bakım çalışmalarının sona ereceği 17 Ağustos tarihine kadar, İstanbulluların trafik yoğunluğundan etkilenmemesi ismine, kurumlarla iş birliği içerisinde çalışmalarını sürdürecektir.” 

 

 

Başa dön tuşu