Petrol fiyatları güçlü yükselişin ardından geriledi

Petrol fiyatları, son üç günde yaklaşık yüzde 8 yükseldikten sonra, yatırımcıların dikkatlerini Beyaz Saray’dan gelen İran’a ait karışık sinyallere ve OPEC + koalisyonunun üretim kısıntılarını uzatmasının kesin olmadığına ait işaretlere çevirmesi ile birlikte geriledi.

Vadeli petrol kontratları New York’ta Pazartesi günü yüzde 0.8 üstte kapandıktan sonra düştü. ABD Lideri Donald Trump Pazartesi günü İran’ın dini önderi Ayetullah Ali Hamaney’e yaptırım getirdi ve ayrıyeten twitter iletisiyle da ABD’nin dünyanın en değerli petrol geçiş noktalarından biri olan Hürmüz Boğazı’nı neden korumakta olduğunu sorguladı. Rusya, Trump’ın Çinli mevkidaşı Xi Jinping ile bir ortaya geleceği Japonya’da bu haftasonu düzenlenecek G-20 tepesi öncesi, OPEC + koalisyonunun üretim mutabakatına yönelik bekle-gör yaklaşımında olacağını duyurdu.

Petrol fiyatları, ABD ile İran ortasında artan tansiyonun global güç akışında aksaklıklara hatta tahminen de bir savaşa yol açabileceği telaşları ile Haziran ortasından bu yana yaklaşık yüzde 13 yükseldi. Bu kaygılar, Washington ile Pekin ortasındaki ticaret savaşının şiddetlenmesi ile gelen fiyat düşüşlerini bilakis çevirdi. Bu hafta G-20 doruğunda gerçekleştirilecek Trump-Xi görüşmesi ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve ortaklarının Temmuz başında Viyana’da yapacakları toplantı piyasanın tarafı konusunda belirleyici olabilir.

Tokyo’da Mizuho Research Institute Ltd. kıdemli ekonomisti Jun Inoue, “Yatırımcılar bekle-gör modunda, çünkü G-20 doruğunda durumun nasıl gelişeceği beirsiz,” dedi ve “Ekonomik büyümeye ait kaygılar Batı Teksas petrolü (WTI) fiyatlarının, Orta Doğu’daki tansiyonun süratli bir formda artmaması ya da ticaret görüşmelerinde değerli bir ilerleme olmaması durumunda, muhtemelen 65 dolara ya da hatta 60 dolara yükselmeyecek” değerlendirmesinde bulundu.

Ağustos vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 60 sent ya da yüzde 1 düşerek Singapur saati ile 11:20’de varil başına 57.30 dolara geriledi. Kontrat evvelki üç seansta yüzde 7.7 yükseldi.

Ağustos vadeli Brent petrolü, Londra merkezli IC Futures Europe piyasasında, 61 sent gerileyerek varil başına 64.25 dolara indi. Kontrat Pazartesi günü 34 sent ya da yüzde 0.5 düştü. Global gösterge Brent petrolü, ABD göstergesi WTI’a kıyasla 6.96 dolar primli süreç gördü.

Başa dön tuşu