Pekcan: Türkiye ve Japonya’nın ticari ve ekonomik iş birliği büyük öneme sahip

 Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Japonların ve Türklerin uzak coğrafyalarda yaşayan lakin dostluğu aralıkları aşmış iki büyük millet olduğunu belirterek, “Küresel ticaretteki belirsizliklerin arttığı bu devirde, bu iki dost ülkenin ticari ve ekonomik alandaki iş birliğinin büyük değere sahip olduğuna inanıyorum.” dedi.

Dış Ekonomik Bağlar Konseyi (DEİK) ve Japonya İş Federasyonu (KEİDANREN) tarafından başşehir Tokyo’da Imperial Hotel’de düzenlenen “Türk ve Japon Şirketlerin Üst Yöneticileri (CEO) Buluşma Toplantısı”nda” konuşan Pekcan, son yıllarda Japonya ve Türkiye ortasında ticaret hacminde yaşanan artışı iki ülke ortasındaki ticari bağlantıların ağırlaşması ismine olumlu karşıladıklarını söyledi.

Pekcan, bu artışa karşın, iki ülke ortasındaki ikili ticaretin “dengesiz” bir yapıya sahip olduğunu vurgulayarak, “2018’de Japonya’nın Türkiye’ye ihracatı, Türkiye’nin Japonya’ya ihracatının 8,6 katıdır. Türkiye olarak, Japonya ile ikili ticaretimizi daha istikrarlı ve sürdürebilir bir yapıya kavuşturmak istiyoruz. Son evresine gelmiş olduğumuz Türkiye-Japonya Ekonomik İştirak Mutabakatı (EOA) müzakerelerinin tamamlanmasıyla birlikte ticaret hacmimizin daha da artmasını ve ikili ticaretimizdeki mevcut asimetrik yapının dengelenmesini hedefliyoruz.” diye konuştu.

Japonların ve Türklerin uzak coğrafyalarda yaşayan fakat dostluğu uzaklıkları aşmış iki büyük millet olduğun belirten Pekcan, “Küresel ticaretteki belirsizliklerin arttığı bu periyotta, bu iki dost ülkenin ticari ve ekonomik alandaki iş birliğinin büyük değere sahip olduğuna inanıyorum.” sözlerini kullandı.

Pekcan, Türkiye ve Japonya ortasında ticaret alanında olduğu üzere yatırım alanında da büyük bir potansiyel bulunduğunu anlatarak şunları kaydetti:

“Japonya’nın dünyada toplam dış yatırım fiyatının yıllık ortalama 150 milyar ve 2018’de 143 milyar dolar olduğu dikkate alındığında, ülkemizdeki Japon yatırımlarının daha yüksek olması gerektiğini düşünüyoruz. Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği ilgisine sahip olan Türkiye nitelikli iş gücü, eğitimli genç nüfusu ve rekabetçi pazarı ile dünyanın dört bir yanından gelen yatırımlar için Avrupa pazarına yönelik stratejik iştiraklere konut sahipliği yapmaktadır. Japon yatırımcıları, Türkiye’nin taşıdığı büyük potansiyeli avantaja çevirmeye ve Türkiye’ye daha çok yatırım yapmaya davet ediyorum.”

– “Müteahhitlik alanında da büyük bir işbirliği potansiyeli var”

İki ülke ortasındaki Hür Ticaret Anlaşması’nın (STA) imzalanması ve hayata geçmesiyle yakalanacak ivmeyle birlikte Türkiye’deki Japon yatırımlarının kıymetli ölçüde artacağına işaret eden Pekcan, Türkiye-Japonya STA müzakerelerinin muvaffakiyetle sonuçlandırıldığını bir an önce duyurmayı hedeflediklerini söyledi.

Pekcan, STA’ın her iki tarafın aşikâr esneklikler göstermesi ile tamamlanabileceğine inanıyorum. Müzakerelerin vakitlice sonuçlandırılabilmesi için, Türk ve Japon iş insanlarının vereceği takviye de son derecede kıymetlidir.” diye konuştu.

Türkiye-Japonya Ekonomik Paydaşlık Anlaşması’nın da iki ülke ortasındaki ticaret ve yatırım bağlarını geliştirmek için kıymetli bir araç olacağına inandıklarını lisana getiren Ticaret Bakanı Pekcan şöyle devam etti:

“Ülkelerimiz ortasında müteahhitlik alanında da büyük bir iş birliği potansiyeli mevcuttur. Bugün Türk ve Japon müteahhitlik firmaları üçüncü ülkelerde ortak projeleri muvaffakiyetle gerçekleştirmektedir. Bu alandaki iş birliği iki ülke ortasındaki öteki bahislerdeki iş birliğini daha da geliştirecek ve bu bağlamda kıymetli bir katalizör olacaktır. Bilhassa Sahraaltı Afrika, Orta Asya ve Orta Doğu’da Türk ve Japon iş dünyası için değerli iş birliği potansiyeli mevcuttur. Bu doğrultuda, firmalarımız için ortak finansman düzenekleri geliştirmeyi ve mevcut iş birliği düzeyini önümüzdeki günlerde daha ileri düzeylere taşımayı hedefliyoruz.”

– “Japon fonlarından yararlanmak istiyoruz”

Dış Ekonomik Alakalar Heyeti (DEİK) Lideri Nail Olpak da dış ticaret istikrarında, Türkiye’nin “net ithalatçı” durumunda bulunduğunu belirterek, “Japonya mevzuatının korumacılık tedbirlerinin düzenlenmesi ve ahenkleştirilmesi, ikili ticaretimizin istikrarı açısından çok değerlidir. Ticaret Bakanlığımızın takibinde olan, Japonya ile AB ortasında uygulamaya giren STA’nın Türkiye ile de imzalanması, Türkiye’de yerleşik Japon firmaları dahil, iş dünyamızın önünü açacaktır.” dedi.

Olpak, Türk iş insanları olarak, ortak yatırımlarda kullanmak hedefiyle Japon fonlarından yararlanmak istediklerini söyledi.

“Aramızdaki turizm şuurunu artırmak ve ortak kültürümüzü derinleştirmek için çalışmalıyız.” sözünü kullanan Olpak, iki ülke ortasında bir mutabakat olmadığı için Japonya’ya işçi gönderiminde yaşanan sorunların giderilmesini istedi.

– “Türk iktisadını yakından takip ediyoruz”

Japonya İş Federasyonu (KEİDANREN) Japonya-Türkiye Ekonomik Komite Lideri Kenichiro Yamanishi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ticaret Bakanı Pekcan’dan Japon şirketlerinden olan beklentilerini dinlemek istediklerini belirterek, “Kur hareketleri dahil olmak üzere Türk iktisadını yakından takip ediyoruz. İki ülke ortasında kapsamlı bir Ekonomik İştirak Muahedesi (EOA) süratlice imzalanması istiyoruz.” diye konuştu.

– Kalyon Holding, Itochu ve Toshiba HES’te iş birliği yapacak

Konuşmalardan sonra, Kalyon Holding ile Japon şirketleri Itochu, Toshiba firmaları ortasında “Hidroelektrik Santral (HES) İşbirliği Anlaşması” imzalandı. Şirketler Sakarya Irmağı üzerinde inşa edilecek ve toplam heyeti kapasitesi 1,400 MW olacak olan Gökçekaya Projesi’nde iş birliği yapacak.

Toplantıya, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, AK Parti Genel Lider Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Lideri Fahrettin Altun da katıldı.

Söz konusu buluşma toplantısına, Türk iş insanlarının yanı sıra, Hitachi, Mitsubishi, Komatsu, Sumitomo, Taisei, Toyo Kohan, Nippon Signal, JGC, Marubeni, Mufg Bank, Mitsui O.S.K. Lines, Sojitz, Toshiba, Toyota, Japan Tobacco ve Toyo Kohan üzere 30’dan fazla Japon şirketinin üst yöneticileri de iştirak etti.

Başa dön tuşu