Ortagus: ABD Türkiye’nin sondaj faaliyetlerinden endişeli

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetlerinden ve Yavuz sondaj gemisinin Karpaz açıklarına ulaşmasından “endişe duyduğunu” bildirdi.

Bakanlık Sözcüsü Morgan Ortagus, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleriyle ilgili yazılı açıklama yaptı.

Ortagus, açıklamasında, “ABD, Türkiye’nin Kıbrıs açıklarında sondaj faaliyetleri yapmak için devam eden teşebbüslerinden ve son olarak sondajgemisi Yavuz’un Karpas Yarımadası açıklarına sevk edilmesinden derin telaş duymaktadır.” tabirlerini kullandı.

Yavuz gemisinin bölgeye gönderilmesini “provokatif” tabiriyle tanımlayan Ortagus, “Türk yetkilileri bu operasyonları durdurmaya çağırıyor, tüm tarafları da sakin davranmaya ve bölgede tansiyonu artıracak adımlardan kaçınmaya davet ediyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Doğu Akdeniz’deki güç kaynaklarıyla ilgili süreçlerin iki toplum ve komşu ülkeler ortasındaki diyalogla yürütülmesi gerektiğini savunan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “Ada’nın petrol ve doğalgaz kaynaklarının, başka kaynakları üzere iki toplum ortasında adil bir formda paylaşılması gerektiğine inanıyoruz.” tabirini kullandı.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’e yolladığı ikinci sondaj gemisi Yavuz, Karpaz’daki Zafer Burnu’nun güneyine evvelki gün ulaşmıştı.

Türk Ajansı Kıbrısın (TAK) haberine nazaran, Türkiye’nin “Milli Güç ve Maden Politikası” kapsamında, denizlerdeki arama ve sondaj faaliyetlerinin artırılması hedefiyle TPAO’nın satın aldığı sondaj gemisi Yavuz, Karpaz açıklarına ulaşmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Doğu Akdeniz’deki süreçlerle ilgili olarak, “(Doğu Akdeniz’de) Şu anda sondaj gemilerimiz arama, tarama çalışmaları ile koordineli olarak kendi yol haritası içinde bu süreci devam ettiriyor. Bu mevzuda sağdan soldan birtakım rahatsız edici sesler çıkabilir fakat bu seslerin hiçbirisinin bizi bu yolumuzdan alıkoymayacağını daha evvel de zati açıkladık. Bugün de birebir noktadayım, tıpkı şeyleri söylüyorum.” değerlendirmesini yapmıştı.

 

AA

Başa dön tuşu