Para piyasası fonlarına ilişkin yönetim ücretlerinde düzenleme

Sermaye Piyasası Heyeti (SPK) para piyasası fonlarına ait idare fiyatları ile ilgili yeni bir düzenleme yaptı.

SPK’nın 27 Haziran tarihinde yayınlanan haftalık bültenine nazaran yatırım fonları rehberinin 4.7 numaralı kısmının 2. unsurunun yürürlükten kaldırılmasına karar verildi.

12 Mart tarihli Konsey kararıyla düzenlenen ilgili kısımda para piyasası fonları idare fiyatları bahis ediliyordu.

Son kararla yürürlükten kaldırılan 2. unsurda, para piyasası fonlarından alınan idare fiyatının, fon izahname ve yatırımcı bilgi formlarında yer alan mevcut idare fiyatının yarısı oranında uygulanması düzenleniyordu.

Kaldırılan 2. unsura nazaran düzenlemenin yürürlüğe girdiği Mart ayından itibaren mevcut idare fiyatı oranının arttırılması maksadıyla yapılan müracaatların şuraca değerlendirmeye alınmayacağı da belirtilmişti.

SPK’nin son bülteninde sermaye piyasası araçlarının vadelerinin hesaplanmasına ait yeni düzenlemeler de yer aldı.

“Para piyasası fonlarının getirileri bir ölçü gerileyecek”

Bloomberg HT’de Akıllı Para programına konuk olan TEB Portföy Genel Müdürü Selim Yazıcı, kelam konusu düzenlemeyle ilgili değerlendirmede bulundu.

Para piyasası fonlarının -kısa vadeli tahvil bono fonlarını da katıldığı zaman- toplam yatırım fonlarının yüzde 60’ı olduğunu söyleyen Yazıcı, kesimin Mart’tan beri çok önemli gelir kaybına uğradığını söz etti. Yazıcı yalnızca para piyasası fonlarının da toplam yatırım fonlarının yüzde 45’ini oluşturduğunu belirtti.

“Sektörün gelir muhtaçlığı açısından çok kıymetli eserler. Gerek emeklilik, gerek gayrimenkul gerek teşebbüs sermayesi üzere eserleri çıkarmamızda bize çok değerli bir yakıt sağlıyor.” diyen Yazıcı, bundan sonraki sürece yönelik değerlendirmede bulundu:

“Para piyasası fonlarının getirileri bir ölçü gerileyecek. Zira bunların idare fiyatlarında yükselme olacak. Lakin mevduatla karşılaştırıldığında hala başabaş bir noktada olduğunu söyleyebilirim. Bilhassa TCMB’den Temmuz ayında beklenen faiz indirimine kadar bu bu türlü gidecektir diye düşünüyorum. Mevduata yakın tahminen bir ölçü altında getirisi olacak.

MB faiz indiriminden sonra repo oranları da tahminen aşağı geldikten sonra bununla birlikte, o vakit mevduat repo oranlarını ne kadar yakın takip edecek onu takip etmek gerekecek. Şayet mevduatta süratli bir halde düşerse bu eserler cazip olmaya devam edebilir. Fakat mevduat biraz daha geriden gelirse o vakit mevduat daha avantajlı bir eser olabilir üzere duruyor.”

Başa dön tuşu