Otomotivde ÖTV indirimi suya düştü

Otomotiv dalının uzun vakittir beklediği ÖTV ve KDV indirimlerinin uzatılması bekletileri suya düştü.

2018 yılının Kasım ayında başlatılan ve iki sefer uzatılan uygulamayla motor hacmi 1.6 litre altında kalan modellerin ÖTV oranlarında 15 puan indirime gidilmişti. Kesim temsilcileri uygulamanın devamını talep ederken Bloomberg HT’ye konuşan kaynaklar hükümetin bu mevzuda bir adım atmayacağını belirttiler.

Bloomberg HT’ye konuk olan Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) İdare Şurası Lideri Haydar Yenigün, pazarda yüzde 60’lık bir daralmanın kelam konusu olduğunu belirterek, “Türkiye 2015 yılında bir milyonluk bir pazara ulaştı. 2018 yılında bu pazar 640 bine geriledi. Bu yıl ise 380 bin civarında olduğuna yönelik spekülasyonlar var “ dedi.

“ÖTV ve KDV indirimleri uzatılmayacak”

Sektörün desteklenmeye muhtaçlık duyduğunu belirten Yenigün, 30 Haziran’da sona eren ÖTV indiriminin sonlandırılmasının dala önemli negatif tesirleri olduğunu, araç satışlarının durma noktasına geldiğini belirtti. Yenigün düşürülen ÖTV’nin kademeli artışının kesimin dinamiklerini bozmadan gerçekleşmesi gerektiğini vurgularken, ÖTV ve KDV dayanağının sürmeyeceğine dair bilgileri olduğunu söyledi.

 

Başa dön tuşu