Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi Şubat’ta arttı

Bloomberg HT Tüketici İtimat Ön Endeksi Şubat ayında bir evvelki ayın sonuncu endeksine nazaran yüzde 10,01 artarak 74,64 pahasını aldı. Ocak ayında gerileyen endeksin Şubat ve Mart ayının birinci yarısında tekrar yükselişe geçtiğini izliyoruz.

Endeksin ayrıntılarına bakıldığında, tüketicinin hem mevcut durum algısında hem de geleceğe ait beklentilerinde düzgünleşme olduğunu izliyoruz.

Öncü göstergelerden kredi hacmindeki artış Şubat ayı ortalarından itibaren ekonomik aktivitede bir ölçü üst hareketlenmeye işaret ediyor. Bu gelişmelerin tüketici beklentilerine bir ölçü olumlu yansıdığını düşünüyoruz. Öbür taraftan, Ocak ayının yüksek besin enflasyonundan sonra Şubat ayı ile başlayan kısmi gerileme sinyalleri şahsî durum algısını ve tüketim eğilimini bir ölçü güzelleştirmiş görünüyor. Bu çerçevede, Bloomberg HT Tüketici Beklenti Ön Endeksi’nin bir evvelki aya nazaran yüzde 7,17 artışla 78,29 kıymetini aldığını görüyoruz.

Diğer taraftan, içinde bulunduğumuz periyodun güçlü tüketim malları ile araba ve konut alımı için uygunluğunu ölçmeye çalışan Bloomberg HT Tüketim Eğilimi Ön Endeksi ise yüzde 6,67 artışla 64,19 bedelini alıyor. Geçtiğimiz Kasım ayı sonrası vergi indirimleri ve teşviklerle 20’li düzeylerden 60’lı düzeylere yaklaşan Tüketim Eğilim Endeksinin bir ölçü daha üst hareketlendiğini izliyoruz.

Son bilgiler Şubat ayının ortasından itibaren iç talepte bir ölçü hareketlenme olduğuna işaret ediyor.  

Başa dön tuşu