Orta gelirliye konut kampanyası

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ve Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati orta gelirliye konut kampanyasının ayrıntılarını açıklıyor.

Kampanyanın sunumunda birinci kelamı Bakan Nebati aldı. Nebati’nin açıklamalarında öne çıkan sözler şunlar oldu:

Orta gelirli vatandaşlarımıza yönelik uzun müddetli yeni bir kampanyayı hayata geçiriyoruz. Kampanya piyasa şartlarına nazaran epey avantajlı ve 3 yıl bakanlığımızın katkısıyla ödeme kolaylığı olacak.

Programımız kapsamında İstanbul 1. Bölge; Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla 2. bölge, öbür tüm vilayetlerimiz de 3. bölge olarak belirlenmiştir. Programımız kapsamında İstanbul 1. Bölge; Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla 2. bölge, öteki tüm vilayetlerimiz de 3. bölge olarak belirlenmiştir.

Programımız kapsamında sağlanacak finansman sıfır konutlara yöneliktir.

Programdan yararlanabilmek için hanehalkı toplam gelirini dikkate almaktayız.

Programdan yararlanacak bireylerin halihazırda bir konutunun olmaması ve son 1 yıl içinde konut alacağı vilayette konut satışı yapmamış olması gerekmektedir.

Ayrıca, 1. Bölge (İstanbul) ve 2. bölgelerdeki (Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Mersin, Muğla) vilayetlerimizde konut almak isteyen vatandaşımızın, son bir yılda bu vilayetlerde ikamet etmiş olması koşulu aranacaktır. 3. Bölgedeki illerimizdeyse ikamet koşulu aranmayacaktır.

Alınan konutlar 5 yıl boyunca satılamayacaktır.

Tüm bölgelerde minimum peşinat oranı yüzde 10 olarak belirlenmiştir.

Azami 15 sene vade ile sağlanacak finansmanlarda faiz/kar hissesi oranları %0,69’dan başlayan oranlarla uygulanacaktır.

Vatandaşlarımızın birinci üç yılda ödeyecekleri aylık taksit meblağının belli bir kısmını, kredinin toplam vadesi bitmeden geri ödenmek koşuluyla, Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak biz üstleneceğiz.
Sağlayacağımız bu katkı ile birinci üç sene için taksit fiyatlarını kıymetli halde aşağıya çekecek ve böylelikle, vatandaşlarımız konutlarının tamamlanmasını beklerken yüklerini hafifletmiş olacağız.

Kredi faizinin yüzde 1’in altında olacağı belirtilmişti

Dar gelirliler için daha evvel toplumsal konut atılımı başlatan hükümet, orta ve orta üstü gelirli vatandaşlar için de yeni bir kampanya hazırladı. Hazırlıklar iki bakanlık tarafından yürütüldü.

Salı günü Bloomberg HT yayınına katılan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kampanyada kredi faizlerinin yüzde 1’in altında olacağını söylemişti. Nebati, “Olası fiyat artışlarıyla ilgili önlem alıyoruz. Maksadımız konut edinimini sağlamak. Haftaya açıklayacağımız KGF paketimiz var. Bir tanesi de konut üretimine yönelik desteklemeler olacak. Son birkaç aydır gerek internet gerek alandaki elemanlarımız üzerinden fiyat tespiti yaptık. Fiyatlamalarda artış yoluna giden olursa incinir. Önlemimizi aldık” tabirlerini kullanmıştı.

-Kampanyaya ait ayrıntılar anlık olarak güncellenecektir. Kampanya sunumu için Bloomberg HT yayınını Youtube sayfasındaki canlı yayın sekmesinden izleyebilirsiniz

Başa dön tuşu