Google da işten çıkarma dalgasına katıldı

Son periyotta işten çıkarma kararı alan teknoloji şirketleri kervanına Google’un çatı kuruluşu Alphabet Inc. de katıldı.

Google CEO’su Sundar Pichai, çalışanlara Cuma günü gönderdiği bir email’de, dünya genelinde şirketin yüzde 6’sından fazlasını oluşturan yaklaşık 12 bin kişiyi işten çıkaracağını açıkladı. Pichai, kelam konusu email’de, “şirketi bu duruma getiren kararların tüm sorumluluğunu üstlendiğini” yazarak, kesintilerin global çapta ve tüm şirket genelindeki işleri etkileyeceğini söyledi.

Pichai, işten çıkarma kararı hakkında yaptığı açıklamada, “Bu, odak noktamızı sertleştirmek, maliyet tabanımızı tekrar yapılandırmak ve yeteneğimizi ve sermayemizi en yüksek önceliklerimize yönlendirmek için kıymetli bir karar.” sözlerini kullandı.

Yapay zeka alanında önlerinde değerli bir fırsat olduğunu açıklayan şirket, geçtiğimiz Ekim ayında beklentilerin altında gelir elde etmişti. Şirketin kârı, evvelki yıla nazaran yüzde 27 düşüşle 13,9 milyar dolara gerilemişti. O devir şirketin CEO’su Pichai, Google’ın harcamalarını kısacaklarını söylemişti. Google’ın Finans Yöneticisi Ruth Porat ise, yeni iş sayısının dördüncü çeyrekte bir evvelki periyoda nazaran yarıdan fazla düşeceğini duyurmuştu.

Başa dön tuşu