OPEC petrol üretimini kısma kararını 9 ay daha uzattı

Venezuela Petrol Bakanı ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Konferansı Lideri Manuel Quevedo, geçen yıl aralık ayında alınan OPEC ve OPEC dışı birtakım ülkelerin günlük petrol üretimini azaltma kararının 9 ay daha uzatıldığını açıkladı.

Avusturya’nın başşehri Viyana’da düzenlenen 176. OPEC Olağan Toplantısı’nın akabinde düzenlenen ortak basın toplantısında açıklama yapan Quevedo, uzun lakin verimli bir görüşmenin gerçekleştiğini söyledi.

Quevedo, “(Petrol üretimini azaltma kararını) 9 ay uzatma kararı aldığımızı memnuniyetle açıklamak isterim” sözünü kullandı.

Buna nazaran günlük 1,2 milyon varillik üretim kesintisi öngörülüyor.

Quevedo, Rusya’nın başını çektiği OPEC dışı ülkelerle yarın yapılacak görüşme sonrasında her iki tarafın oluşturduğu iş birliğinin sürdürüleceğini lisana getirdi.

Suudi Arabistan Güç Bakanı Halid el-Falih de bugün alınan kararın gerisinde bilhassa G20 tepesinde yapılan kıymetli görüşmelerin belirleyici bir rol oynadığına işaret ederek, hem ABD ve Çin görüşmesinin hem de Rusya ile Suudi Arabistan ortasında yapılan görüşmenin global pazardaki tansiyonu düşürdüğünü söyledi.

Halid el-Falih, 9 ay uzatma kararının OPEC üyesi bütün ülkelerin ortak kararı olduğunu vurgulayarak, OPEC dışı ülkelerin de bu kararı uygulayacağına olan inancını aktardı.

Öte yandan 176. Toplantı’da alınan kararların yer aldığı metinde, 9 aylık petrol üretimini kısıtlama kararının 31 Mart 2020’ye kadar geçerli olacağı tabir edildi.

Bir sonraki OPEC toplantısının 5 Aralık 2019’da yapılacağı kaydedildi.

Petrol fiyatlarında yaşanan düşüş nedeniyle OPEC ile başını Rusya’nın çektiği OPEC dışı kimi petrol üreticisi ülkeler geçen aralık ayında üretimi kısıtlama kararı almıştı.

30 Haziran’da sona eren karara nazaran günlük 1,2 milyon varillik üretim kesintisi öngörülüyordu.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, G20 doruğunda Rusya ve Suudi Arabistan’ın, mutabakatın bu haliyle uzatılması konusunda anlaştıklarını açıklamıştı.

 

AA

Başa dön tuşu