OPEC 2020’de petrolde piyasa fazlası bekliyor

OPEC’in petrol üretimini kısıtlamayı gelecek yılın başına kadar uzatma kararı almasından bir hafta sonra, kümenin birinci 2020 yılı için iddiaları, kelam konusu periyotta daha uzun ve daha sert zorluklarla karşılaşılacağını gösterdi.

Dünya petrolünün yüzde 40’ını üreten Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC), gelecek yıl gereksinim duyulandan günlük 560,000 varil daha fazla petrol üreteceği varsayımında bulundu. Bununla birlikte ABD’de artmaya devam eden kaya petrolü üretimi ile birlikte piyasada yine bir fazla oluşma tehdidi ortaya çıktı. OPEC’in rakibi ABD’den gelen arz, kümenin kestirimine nazaran, global petrol talebinden iki kat fazla artacak.

Suudi Arabistan ve ortakları geçen hafta Viyana’da, global iktisattaki yavaşlama ve rekor düzeye çıkan ABD petrol üretimini dengelemek için üretim kısıntılarını 2020 yılının birinci çeyreğine uzatma kararı aldı. Londra’da varil başına 67 dolar civarında seyreden ham petrol fiyatları, OPEC üyelerinin büyük kısmının kamu harcamalarını karşılamak için muhtaçlık duyduğu düzeylerin altında kalmaya devam ediyor.

OPEC’in Perşembe günü açıkladığı rapor, topluluğun yine arz fazlası ile karşılaşılmaması için üretimi daha da kısması ve kısıntıları gelecek yılın tümüne yayması gerektiğini işaret ediyor.

Küresel petrol tüketimi 2020 yılında günlük yaklaşık 1.1 milyon varil ya da yüzde 1.1 ile bu yılki ile tıpkı süratte artacak. Artış Hindistan ve Çin üzere gelişen ekonomilerce desteklenecek, lakin gelişmiş ülkelerdeki dingin tüketim bu artışı azaltacak.

OPEC dışı üretim ise, ABD’de yeni boru çizgilerinin ülkenin kaya petrolü üreticilerine üretimi daha da artırmaları için imkan sağlaması ile birlikte günlük 2.4 milyon varil artacak. ABD’deki bu artış, Brezilya ve Norveç üzere öbür ülkelerce de desteklenecek.

OPEC dışı arzın artması talepteki büyümenin üzerinde gerçekleşecek ve bunun sonucu OPEC’in üretmesi gereken petrol ölçüsü üst üsten üçüncü yılda da keskin bir düşüş gösterecek.

23020 yılında OPEC’in üretmesine gereksinim duyulan petrol ölçüsü ortalama 29.27 milyon varil olacak ve bu, 14 üyeli kartelin geçen ayki günlük ortalama üretimi olan 29.83 milyon varilin altında. OPEC’in üretimi Haziran ayında, ABD’nin İran’a yaptırımları ile artan arz sorunlarından ötürü tekrar düştü.

 

 

Başa dön tuşu