İşte ‘Yatırım Yap’ Çığlıkları Atan 10 Altcoin Listesi!

Bitcoin ve Ethereum’dan Dogecoin ve Tether’e kadar düzinelerce kripto para birimi var. Bu da bu alanda yeniyseniz başlamanızı zorlaştırıyor. İşte, uzmanlara göre, en kötüsünü atlatan ve büyümeye hazır olan 10 altcoin projesi.

Yatırım yapmaya değer ilk on altcoin projesi

Solana (SOL)

Geliştiriciler, Solana’yı merkezi olmayan finans (DeFi), merkezi olmayan uygulamalar (DApps) ve akıllı sözleşmelerin kullanımını desteklemek için oluşturdu. İşlemlerin hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesine yardımcı olan benzersiz bir hibrit proof-of-stake (PoS) ve proof-of-history (PoH) sistemi üzerinde çalışıyor. Solana’nın yerel tokenı SOL, platformu çalıştırıyor. SOL’un fiyatlandırması 2020’de piyasaya çıktığında 0,77 dolardan başladı. Fiyatı 1 Mart 2022’de 101 dolara civarındaydı. Böylece, neredeyse %13.000’lik bir artış gösterdi.

Polkadot (DOT)

Polkadot, 2016 yılında piyasaya girdi. Geliştiriciler, Blockchain’i birlikte çalışabilirlik protokolü, birkaç Blockchain’i birbirine bağlamak için oluşturdu. Polkadot’u Ethereum’un baş mimarı Gavin Wood geliştirdi. DOT’un ilgi çekici yönü, toplam arz üzerinde katı bir sınırlama olmaması. Bunun yerine, her zaman yeni bir token dağıtılıyor. Polkadot’un fiyatı Mayıs 2020’de 6,30 dolar ile zirve yaptı. Ardından Mayıs 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 55,11 dolara ulaştı. Ancak, daha sonra Aralık 2022’de yaklaşık 4 dolara kadar düştü.

Ethereum İçin 2 Müjde: O Tarih Belli Oldu!

Ethereum (ETH)

Belirli koşullar yerine getirildiğinde otomatik olarak yürütülen akıllı sözleşmeler ve değiştirilemeyen tokenler (NFT’ler) de dahil olmak üzere olası kullanımları nedeniyle Ethereum hem bir kripto para birimi hem de bir Blockchain platformu. Ethereum ayrıca nispeten hızlı büyüdü. Nisan 2016 ile Mart 2022’nin başı arasında fiyatı %27.000’den fazla arttı. Bu süreçte, lider altcoin yaklaşık 11 dolarından 3.000 doların üzerine çıktı. Ancak Ethereum, 9 Kasım 2022’de yıllık en düşük seviyesi olan 1.091 dolara kadar geriledi.

Binance Coin (BNB)

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance’te Binance Coin kripto para birimini kullanarak işlem yapabilir ve ücret ödeyebilirsiniz. 2017 yılında BNB sadece 0,10 ABD dolarına mal oldu. Mart 2022 itibarıyla fiyatı yaklaşık %413’lük bir kazançla yaklaşık 410,000 dolara yükseldi.

Tether (USDT)

Tether bir stablecoin. Yani itibari para birimleri onu ABD doları ve Euro gibi destekliyor. Ayrıca, teorik olarak diğer kripto para türlerinin aksine bu değerlerden birine eşit bir değeri koruyor. Sonuç olarak, diğer coinlerin şiddetli oynaklığına karşı temkinli olan yatırımcılar, değerinin teorik olarak diğer kripto paralara göre daha istikrarlı olması beklendiğinden Tether’i seçiyor.

Altcoin

Litecoin (LTC)

Kripto para borsası Coinbase’in eski bir yazılım geliştiricisi olan Charlie Lee, 2011 yılında tanıtılan açık kaynaklı Blockchain projesi Litecoin’i (LTC) icat etti. Litecoin’in toplam yuvarlak arzı 84 milyon tokendir. Mayıs 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 413,47 dolara ulaştı. Ancak, Altcoinhaberi.com’dan takip ettiğiniz üzere, daha sonra %50’den fazla düştü. Bu arada, Litecoin kabul eden işletmelerin sayısı artıyor. Mevcut durumda, yaklaşık 95 dolar token değeri ile küresel olarak 11. en büyük kripto para.

Cardano (ADA)

Cardano, proof-of-stake (PoS) doğrulamasını erkenden kullanmasıyla öne çıkıyor. Ethereum gibi Cardano da akıllı sözleşmelere ve merkezi olmayan uygulamalara güç sağlamak için kendi yerel tokeni olan ADA’yı kullanıyor. Diğer önemli kripto paralarla karşılaştırıldığında, ADA’nın yükselişi biraz sessiz oldu. ADA’nın fiyatı 2017 yılında sadece 0,02 dolardı. Mevcut durumda ise ADA 0,287 dolardan el değiştiriyor.

Ripple (XRP)

XRP, itibari para birimleri ve diğer önemli kripto para birimleri de dahil olmak üzere birçok para birimi türünün alım satımına izin vermek için bu ağda kullanılabilen bir kripto para birimi. Bir dijital teknoloji ve ödeme işleme firması olan Ripple ile aynı kurucular geliştirdi. XRP, 2017 yılının başında 0,006 dolardı. Ancak altcoin, mevcut durumda, 0,4715 dolarda değerinde.

Altcoin

Avalanche (AVAX)

Avalanche Blockchain’in yerel tokeni AVAX, akıllı sözleşme yetenekleri sağlıyor. DeFi sektöründeki en hızlı ve en güvenilir akıllı sözleşme sistemlerinden biri olan bu sistem, PoS yöntemiyle çalışıyor. 720 milyon AVAX tokenı, yani Avalanche’ın tüm arzı mevcut. AVAX Eylül 2020’de piyasaya giriş yaptığında, yaklaşık 4,00 dolardı. Token, 23 Kasım 2021’de 134,87 dolar ile en yüksek seviyesine ulaştı. Basın zamanında altcoin, 13,36 dolardan el değiştiriyor.

Zilliqa (ZIL)

Uzmanlara göre Zilliqa’nn, iki sentlik mevcut seviyelerden 20 katına çıkması mümkün. Ayı piyasasından hemen önce ZIL 25 sente fırladı. Bir sonraki boğa piyasasında bu seviyeleri aşması mümkün. Genel bir bakış olarak Zilliqa, dünyanın parçalama konsepti üzerinde çalışan ilk altcoin’i. Bu yöntemde işlemler daha küçük parçalara ayrılır ve paralel doğrulama için madenciler arasında bölüştürülür. Sonuç olarak, işlem hızı güçlüdür. Aynı zamanda, işlem maliyeti Bitcoin veya Ethereum’a kıyasla daha düşük. ZIL’in stake etme konusunda cazip bir APR’ye sahip olduğunu da belirtmek gerekiyor. Şu anda APR %13,32 ve dolaşımdaki arzın %32’si stake edilmiş durumda. Bu, arz sıkışıklığı büyük bir ralliyi tetikleyebileceğinden yükselişe geçmek için bir başka neden.

Makaledeki görüşler ve tahminler uzmanlara ait olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Yatırım yapmadan önce mutlaka kendi araştırmanızı yapmanızı öneririz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu