Ons altın ilk yarıda yüzde 10 değer kazandı

ABD ve İran ortasındaki tansiyon, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ile ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirimi sinyali vermesi ve ABD-Çin ortasındaki ticaret müzakerelerinin tesiriyle bedel kazanan altının ons fiyatı, haziran ayında 1.438,80 dolar ile Mayıs 2013’ten bu yana gördüğü en yüksek düzeye ulaştı.

Değer karını üst üste 2. aya taşıyan altının ons fiyatı, haziran ayını yüzde 8 primle 1.411 dolardan tamamladı. Ons altın, yatırımcısına yıl başından bu yana ise yüzde 10 kazandırdı.

Yatırım Finansman Menkul Bedeller Yatırım Danışmanlığı Direktör Yardımcısı Vahap Taştan, ons altının Fed’in faiz kararı sonrasında 1,365 doların üzerine yerleşerek 1.400 dolar hareketine başladığını, sonrasında jeopolitik gelişmelerle birlikte ise 1.400 doların üzerine yerleştiğini kaydetti.

Ons altındaki son yükselişlerin gelişmiş ülke merkez bankalarından gelen genişleyici telaffuzlara borçlu olduğunu söz eden Taştan şunları kaydetti:

“Özellikle Fed’den beklenen faiz indirimi adımının ani olması altının bu ivmesindeki ana etken oldu. Yılın başlarında ‘Fed’den kaç faiz artırımı gelir’ tartışması süratli bir biçimde ‘Fed’den kaç faiz indirimi gelir’e dönüştü ve Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) üyelerinin konuşmaları da piyasaları faiz indirimine hazırladı. Altın ise bu ortamda hem gerileyen ABD tahvil faizlerinden, hem de dolar endeksindeki düşüşten beslendi.”

Gelecek devirde ons altı fiyatında kısa vadede 1.400 doların altına bir düzeltmenin şaşırtan olmayacağını söz eden Taştan, ABD-İran gerginliğinde şu orta yeni haber akışı beklemediklerini lakin yılın ikinci yarısında 1.400 doların üzerindeki hareketin devam edeceği kaydetti.

GCM Yatırım Ekonomisti Enver Erkan, Fed’in faiz indirmesi beklentilerine ek olarak, ABD-İran alakalarının makûs bir halde gerginleşmesinin altın fiyatlarını destekleyici dinamikler olmayı sürdürdüğünü kaydetti.

ABD ve İran ortasındaki ihtilafın devam etmesinin piyasa istikrarı açısından en büyük risklerden biri olduğunu bildiren Erkan şunları kaydetti:

“Fed toplantısından sonra dolar üzerinde ağırlaşan baskı ve artan faiz indirim beklentileri de altının cazipliğini artırıyor. Risk algısı için ABD 10 yıllık tahvil faizini takip ediyoruz. Yüzde 2 düzeyinde dengelenen faiz için muhtemel yüzde 2 altı hareketi piyasalarda negatif algıyı tetikleyebilir. Mevcut nakdî ve jeopolitik gelişmeleri kıymetlendiren yatırımcılar altın fiyatlarının yükselmesini destekleyebilir.”

Erkan, teknik olarak ons altında 1.400 doların düzeyinin kıymetli olduğunu belirterek, “Kıymetli maden mevcut trend beklentisine nazaran fiyatlama davranışı oluşturmak istiyorsa, ilgili düzey üzerindeki seyrini sürdürmelidir. Lakin bu kuralla 1.423 dolar başta olmak üzere 1.429 dolar ve 1.436 dolar dirençlerine yanlışsız çıkışlar izleneceği üzere teorik olarak 1.456 dolara gerçek trend beklentisi desteklenebilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Başa dön tuşu