Oktay: Vatandaşlarımızın serbest bırakılmaması halinde sonuçları ağır olacaktır

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Libya’da Türk vatandaşlarının alıkonulmasına ait yaptığı açıklamada, Libya’da Hafter’e bağlı yasa dışı milis güçleri tarafından alıkonulan Türk vatandaşlarımızla ilgili olarak birinci andan itibaren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bilgi ve direktifleri doğrultusunda, Dışişleri Bakanlığı, Libya Büyükelçiliği ve ilgili tüm ünitelerle gerekli çalışmaların hassasiyetle yürütüldüğünü söyledi.

AA’nın haberine nazaran; Libya’da bulunan Türk vatandaşlarıyla irtibat kurulduğunu, sıhhat durumlarının yeterli olduğunun bildiren vurgulayan Oktay şunları kaydetti:

“Alıkonulan vatandaşlarımızın bir an evvel hür bırakılarak Türkiye’ye getirilmesi için ilgili tüm kurumlarımız titizlikle faaliyetlerini sürdürmektedir. Vatandaşlarımızın hemen hür bırakılmaması halinde bu hareketi yapanlar ‘meşru hedef’ haline gelecek ve sonuçları ağır olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti, tüm kurumlarıyla, dünyanın neresinde olursa olsun vatandaşlarımızın güvenliklerini ve haklarını korumakta kararlıdır.”

Dışişleri Bakanlığı’ndan Libya’daki Türk vatandaşlar için uyarı

Dışişleri Bakanlığı, Libya’daki Türk vatandaşlarının kendi güvenliklerini tehlikeye atacak adımlardan kaçınmaları ve çatışma bölgelerinden uzak durmaları tavsiyesinde bulundu.

Türkiye’nin Trablus Büyükelçiliğinin internet sayfasında yayımlanan iletide, şu tabirlere yer verildi:

“Libya’da yaşanan son gelişmeler çerçevesinde, vatandaşlarımızın ‘Libya Ulusal Ordusu (LUO)’ ismini kullanan Hafter’e bağlı yasa dışı milis güçlerin denetimi altındaki bölgelerde kendi güvenliklerini tehlikeye atacak adımlardan kaçınmaları, Birleşmiş Milletler ve milletlerarası topluluk tarafından Libya’daki tek yasal hükümet olarak tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin denetimi altındaki bölgelerde ise çatışma bölgelerinden uzak durmaları kıymet taşımaktadır.”

 Mesajda, Libya’da yaşayan Türk vatandaşlarının Trablus Büyükelçiliği, Misurata Başkonsolosluğu ve Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Davet Merkezi ile temasa geçebilecekleri belirtildi.

Büyükelçiliğe, 092- 142 99 23, 091 – 003 07 98, 021 – 340 11 40, 021 – 340 11 41, 021 – 340 11 43, 021 – 340 11 44 ve Başkonsolosluğa da 092 – 434 29 99, 094 – 800 54 36, 091 – 711 71 54 numaralı telefonlardan ulaşılabileceği aktarıldı.

Ayrıca, Büyükelçiliğe, “TurkishEmbassyinTripoli” facebook adresinden ve “[email protected]” e-posta adresinden, Başkonsolosluğa ise “TCMISURATABK” facebook adresinden ve “[email protected]” e-posta adresinden ulaşılabileceği anımsatıldı.

Öte yandan, Bakanlığın Konsolosluk Davet Merkezi’ne ise +90 312 292 29 29 numarasından ulaşılabileceği kaydedildi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan Libya’ya tepki

Türkiye, Libya’da Halife Hafter güçlerince alıkonulan Türk vatandaşlarının özgür bırakılmamaları halinde Hafter ögelerinin “meşru hedef” haline geleceği ihtarında bulundu.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Hafter güçlerince alıkonulan Türk vatandaşlarının bir an evvel özgür bırakılmaları istendi.

Açıklamada, şu tabirler yer aldı:

“Libya’da Hafter’e bağlı yasa dışı milis güçler tarafından altı vatandaşımızın alıkonulması haydutluk ve korsanlık niteliğinde bir harekettir. Vatandaşlarımızın derhal hür bırakılmalarını bekliyoruz. Halife Hafter güçlerince alıkonulan Türk vatandaşlarının hür bırakılmamaları halinde Hafter ögelerinin “meşru hedef” haline geleceği ikazında bulundu.

 

AA/HT

Başa dön tuşu