OECD/Gurria: Merkez Bankaları’nın cephaneleri bitti

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) Lideri Angel Gurria global finansal krizden 10 yıl sonra Merkez Bankaları’nın ekonomiyi desteklemek için fazla cephanesi kalmadığını söyledi.

Gurria’nın bu açıklamaları, dünyanın en büyük Merkez Bankalarından Fed ve Avrupa Merkez Bankası’nın faiz indirimine hazır olduklarını söylemesinin akabinde geldi. Halihazırda yavaş olan büyümeye sekte vuran ABD – Çin ortasındaki ticaret savaşları, Merkez Bankaları’nın daha güvercin tavra geçmesinde tesirli oldu.

Gurria CNBC’ye yaptığı açıklamada Merkez Bankalarının geçen 10 yılda ekonomik aktiviteyi destekleme adımları olmasa dünyanın daha makus bir durumda olacağını fakat artık bankaların cephanelerinin de tükendiğini kaydetti.

Bundan sonra ekonomik aktiviteyi desteklemek için mali siyasetlerin devreye girerek daha değerli rol oynaması gerektiğini söyleyen Gurria “Bazı ülkeler borçların üstesinde gelebiliyor, birtakım ülkelerin de denetimli biçimde daha fazla harcama kapasitesi var. Bu nedenle bir sonraki adım mali siyaset olacak” formunda konuştu.

Başa dön tuşu