Powell Temmuz’da 50 bp faiz indirimi için kapıyı açtı

Fed Lideri Jerome Powell’ı bu ay faiz indirimine gitmekten hiçbir şey alıkoyamayacakmış üzere görünüyor. Ne beklemek isteyen Fed liderleri ne de güçlü istihdam piyasası Powell’ı durduramayabilir.

Şimdi traderların aklındaki soru şu: Powell ekonomik büyüme görünümüyle ilgili o kadar kaygılıysa faizleri piyasanın fiyatladığı çeyrek puandan fazla indirebilir mi?

New York’ta UBS Securities baş ABD ekonomisti Seth Carpenter, “Ekonomi nitekim yavaşlıyorsa ve seni devirebilecek şoklara maruz kalmışsan, çeyrek puanlık indirim defansif bir atılım değil. Dataya bağımlılıktan risk idaresine kayıyorlar.” dedi.

Temsilciler Meclisi’nin Çarşamba günkü Finansal Hizmetler Komitesi’den evvel Kongre’de konuşan Powell, ABD iktisadının alarm veren işletme itimadı ve imalattaki global yavaşlamadan kalıcı formda düşük seyreden enflasyona kadar risklerle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Bu ayın sonunda en az 25 baz puanlık faiz indirimi bekleyen traderlar Powell’ın yorumlarının akabinde beklentilerini artırdı. Şimdiyse piyasa 2019 sonuna kadar neredeyse üç kere 25 bp faiz indirimine gidileceğini fiyatlıyor. Kısa vadeli ABD Hazine tahvili faizleri sert düştü; 2 yıllıkların faizi yüzde 1.82 oldu. Dolar da zayıfladı, ABD payları rekor düzeyleri gördü.

Cornerstone Macro LLC partnerı Roberto Perli, müşteri notunda “(Powell) yatırımcıları faiz indirimi beklemeye cesaretlendirir üzere göründü. Yarım puanlık faiz indirimi için kapıyı arkasına kadar açık bıraktı.

Başa dön tuşu