ODD’den otomotivde ÖTV’nin sıfırlanması talebi

ODD İdare Şurası Lideri E. Ali Bilaloğlu, “Önerimiz 2019 yıl sonuna kadar;‘otomobil kümesinde motor hacmi 1.600 cc’yi aşmayan araçlarda ÖTV’nin sıfırlanması, ticari araç kümesinde da ÖTV’nin sıfırlanması ve KDV indiriminin yüzde 1 olarak devam ettirilmesi olup’, sağlanacak olan bu can suyu oluşturmakta olan tahribatı minimize edecek ve bölümümüz de içerisinden geçilen bu süreçte ülkemiz faydasına üzerine düşeni yapmaya devam edecektir” dedi.

Bilaloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, otomotiv kesimine ve dal beklentilerine ait değerlendirmelerde bulundu.

Yapılan birtakım düzenlemelerin bölüme olumlu yansıdığını belirten Bilaloğlu, “Geride bıraktığımız 2018 yılında artan faiz, kur ve volatilite otomotiv bölümünde öngörülebilirliği zorlaştırırken, tüketiciyi de süratle otomotiv eserlerine ulaşımdan uzaklaştırmıştı. Gereksinimlere yanıt veren düzenlemeler, süratli aksiyonlarla hayata geçirildi. Kısaca hatırlayacak olursak hurda araç uygulamasının devreye girmesinin akabinde, bölümümüze uygulanan özel tüketim vergisi oranlarına temel özel tüketim vergisi matrahları da güncellendi. Bu düzenleme ile alt vergi dilimlerinden daha fazla modelin faydalanması mümkün oldu.” sözlerini kullandı.

Bilaloğlu, 2018 yılında üretilmiş araçların ithalatına da ek mühlet tanındığını, uygulanan ÖTV ve KDV indirimlerinin 30 Haziran’a kadar uzatıldığını ve son olarak da hem hurda indirimine bahis olan matrahlar hem de devamında hurda teşvik meblağlarının güncellendiğini anımsattı.

“İÇ PAZARIN DEĞERİNİ EBEDİYEN VURGULUYORUZ”

Alınan süratli aksiyonlarla otomotiv bölümüne verilen takviyelerden ötürü müteşekkir olduklarını lisana getiren Bilaloğlu, şunları kaydetti:

“Ülkemiz iktisadı ve istihdamı tarafından otomotiv ekosisteminin devamlılığı büyük kıymet taşıyor. Ayrıyeten mevcut yatırımların korunması ve yeni yatırımların gelmesi bakımından iç pazarın ehemmiyetini ebediyen vurguluyoruz. Tüm bu tedbirlere karşın Türkiye otomotiv bölümü toplam pazarı 2018 yılında yüzde 35 daralırken, 2019 Ocak-Mayıs devrinde ise evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 50 azalarak 156 bin 990 adet oldu. Türkiye otomotiv pazarı 5 yıllık ocak- mayıs ayı ortalama satışlarına nazaran de yüzde 51,4 azaldı.

Son yıllarda otomotiv dalında yaratılan iç pazarın, ana ve yan endüstrinin üretim ve ihracat muvaffakiyetinde, ülkemizde otomotiv ticaretinin gelişiminde, bunların da ötesinde tüm kesimin ana oyuncuları ve bağlı bölümleriyle yarattığı istihdam ile ülkemizdeki tüm paydaşlar açısından çok pahalı. Otomotiv ekosisteminin, ticaretinin en kıymetli kesimlerinden olan ve yaklaşık 80 bin şahsa istihdam sağlayan yetkili satıcıların da bu süreçte ticari faaliyetlerinin bölümün muhtaçlığına yanıt veren düzenlemelerle desteklenmeye devam edilmesi sürdürülebilirlikleri bakımından gereklidir.”

SEKTÖRÜN BEKLENTİLERİ

Sektörün beklentilerine de değinen Ali Bilaloğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Dengelenme yılı olarak görülen 2019 yılında alınan tedbirlerin, otomotivde faaliyet gösteren tüm paydaşların geçiş sürecini kolaylaştıracağı, yarattığı olumlu tesir ile iktisada, istihdama fayda sağlamaya devam edeceği düşünülmektedir. Bu bakımdan teklifimiz 2019 yıl sonuna kadar araba kümesinde motor hacmi 1.600 cc’yi aşmayan araçlarda ÖTV’nin sıfırlanması, ticari araç kümesinde da ÖTV’nin sıfırlanması ve KDV indiriminin yüzde 1 olarak devam ettirilmesi olup, sağlanacak olan bu can suyu yaratılmakta olan tahribatı minimize edecek ve kesimimiz de içerisinden geçilen bu süreçte ülkemiz faydasına üzerine düşeni yapmaya devam edecektir.”

 
Başa dön tuşu