Nebati’den iş dünyasına indirim çağrısı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genişletilmiş Liderler Konseyi toplantısına katılarak, iş dünyasına fiyat indirimi çağırısında bulundu.

Yakın devirde çok hoş haberler de geldiğini lisana getiren Nebati, dün prestijiyle, bu davetlere Türkiye çapında faaliyet gösteren birtakım zincir marketlerinin karşılık verdiğini büyük bir memnuniyetle öğrendiklerini belirtti. Nebati, “Fiyat sabitlemesi yapan ve çok sayıda eserde indirimlere giden bu işletmelerimizi yürekten tebrik ediyorum. Buradan, tüm işletmelerimize misal uygulamaları hayata geçirmeleri için de davette bulunuyorum” sözlerini kullandı.

“Selektif kredi polotikalarını uygulamaya alarak ülke kaynaklarımızı istihdam artışı sağlayan, aktif ve verimli üretim alanlarına aktırdık” diyen Nebati, iktisat idaresi olarak karşılaştırları meselelerin da olduğunu lisana getirdi.

“Cari açığı giderek artan üretimle aşacağız”

Söz konusu meseleleri, “2022 yılında cari açık artış göstermiştir. Fakat bunun da çok net bir sebebi var: Savaşla birlikte global güç fiyatlarındaki astronomik yükselişler ve artış gösteren altın ithalatımız. Altın ve güç hariç baktığımızda, cari fazlamız artarak devam ediyor” formunda sıralayan Nebati, cari açığı giderek artan üretim, ihracat ve turizm gelirleriyle aşacaklarını söyledi.

Sorunların birlikte aşılacağına vurgu yapan Nebati, “Biz ne diyoruz? ‘Birlikten Berekete’ diyoruz. Bu çabayı birlikte verdiğimiz ölçüde başarılı olacağımızı biliyoruz. Yakın periyotta bu doğrultuda çok hoş haberler de geliyor. Dün prestijiyle, bu davetlerimize Türkiye çapında faaliyet gösteren kimi zincir marketlerimizin karşılık verdiğini büyük bir memnuniyetle öğrendik” dedi.

Nebati, “Buradan, tüm işletmelerimize misal uygulamaları hayata geçirmeleri için de davette bulunuyorum” diye konuştu.

Başa dön tuşu