Morgan’dan ABD hisseleri uyarısı

Morgan Stanley Stratejisti Michael Wilson’a nazaran, ABD pay senetlerine yönelik artan hassaslık, zayıflayan ekonomik bilgiler ve karlarla çelişiyor.

Wilson, ileriye dönük göstergelerin düşmesinin kârlarda sakinliğe dönüşeceği ve sonunda ABD piyasalarını negatif etkileyeceği konusunda uyardı. Daha az şahin bir Fed’in, Çin’in tekrar açılmasının ve daha zayıf bir doların şimdiden fiyatlandığını söyleyen Wilson bunun piyasalardaki son optimistlik olduğunu belirtti.

Wilson “Soru şu ki, pay senedi endeksleri önde gelen bilgilerdeki mevcut zayıflığı ve somut bilgilerdeki en son zayıflığı ne vakit fiyatlayacak? diye yazdı.

Wilson’ın görüşü, S&P 500 endeksinin geçen yılki ayı piyasasının akabinde girdiği toparlanma sürecinde yani Ekim ortasından bu yana yaklaşık yüzde 11 artmasının akabinde bir ihtar işareti misyonu görüyor.

Şirketlerin kârları JPMorgan Stratejisti Mislav Matejka’nın da telaş kaynağı. Matejka, marjların ABD ve Avrupa’da rekor düzeylere yakın olması nedeniyle bu yıl ortamın epeyce zorlayıcı olacağını belirtti.

Matejka notunda, “Şirketler 2022’nin dördüncü çeyreği için hayal kırıklığına uğratmasa bile pay başına kârların bu yılın birinci yarısında yükseleceğine inanmıyoruz” tabirlerini kullandı.

Başa dön tuşu