Monex Europe/Berich: Asıl soru TCMB’nin nasıl tepki vereceğidir

Monex Europe Kıdemli Piyasa Analisti Ranko Berich Bloomberg HT’de Yatırım Kulübü programında Gizem Uzuner’in sorularını cevapladı.

Berich, Türk iktisadının potansiyelinin güçlü olduğunu, Merkez Bankası’nın bağımsızlığını tekrar kazandığı vakit Türk iktisadını kırılgan olarak görmemiz için bir sebep kalmayacağını söyledi.

Analist Berich’in açıklamalarında öne çıkanlar şöyle;

“Asıl soru TCMB’nin nasıl reaksiyon vereceğidir”

“Murat Çetinkaya’nın misyondan alınması sıradan olabilir ancak bağlama baktığımız vakit milletlerarası yatırımcılar Merkez Bankası bağımsızlığı konusunda kuşkucu yaklaşıyor. Türk piyasalarının orta ve uzun vadede görünümü para siyaseti yapıcılarına ve merkezi hükümet siyasetlerine da bağlı. Tekrar güvenilirliğin kazanılması gerekiyor. Türkiye’nin büyüme potansiyeli epey düzgün, iktisat temelleri güzelleşiyor. Cari açık sürdürülebilir bir biçimde fazlaya geçiyor ve enflasyon da düşüyor. Şu anki denk soru; ‘Merkez Bankası emniyetli bir formda mi, yoksa hiç beklenmedik bir biçimde mi’ reaksiyon verecek”

“ Faiz indirimin politik sebeplerle yapılması gösterilmeli”

“İlk olarak Türkiye’de faiz oranlarının düşmesi gerekiyor. Türkiye real faiz oranı en fazla olan ülkelerden birisi ve Merkez Bankası’nın faiz indirimi yapması için hareket alanı var. Yeni lider çok önemli bir oranda faiz indirimi yapacak olursa piyasalar bunun politik bir motivasyonla yapıldığını söyleyebilir. Tabi ki faizlerin indirilmesi gerekiyor lakin bunun politik sebeplerle yapılmadığının gösterilmesi için dikkatli ve yavaşça yapılması gerekiyor”

“Türk iktisadının potansiyeli güçlü, biliyoruz ki para siyaseti sağlam hale gelir ve dış olaylardan uzak tutulabilirse iktisat 3 yahut 4’lük bir büyüme gösterebilir. İktisat ve enflasyonu takip ederek yavaş bir biçimde faiz indirirse iktisatta toparlanma yaşanabilir.”

“Türk iktisadını kırılgan olarak görmemiz için…”

“Bu durum gelişen piyasalara bağlı. Türkiye’nin kamu borcuna baktığımız vakit Arjantin’le kıyasladığımızda daha uygun olduğunu söyleyebiliriz.  Ekonomi büyüme ivmesine girdiği vakit ve Merkez Bankası bağımsızlığını tekrar kazandığı vakit, Türk iktisadını kırılgan olarak görmemiz için bir sebep kalmayacak”  

 

Başa dön tuşu