LTC Fiyat Çöküşü Tekrarlayacak mı?

Litecoin fiyatı, Salı günü artarak 100 doları yeniden test etti. Ancak geçmiş veriler, Litecoin Yarılanma tarihi yaklaştıkça LTC’nin muhtemelen geri çekileceğini gösteriyor. Madenciler şimdiden satış modunda mı ve önlerinde zor zamanlar mı bekliyor? Kripto analisti Ibrahim Ajibade, konuyu ayrıntılı bir şekilde ele alıyor.

Halving öncesi ve sonrası Litcoin fiyatının tepkisi

Altcoinhaberi.com’dan takip ettiğiniz üzere, merakla beklenen Litecoin Yarılanması 2 Ağustos 2023’te gerçekleşecek. Bu hafta yaşanan %5’lik fiyat artışına rağmen, LTC ekosistemindeki büyük holder’lar ayı pozisyonu alıyor gibi. On-chain tarihsel veriler, 2015 ve 2019’daki yarılanmalardan önceki haftalarda Litecoin’in dikkat çekici olmayan “fiyat çöküşü” eğilimini ortaya koyuyor.

Litecoin’in 2015’teki ilk yarılanma etkinliğinden önce, LTC fiyatı 10 Temmuz’da 7,54 dolar ile zirve yaptı. Ancak, 5 Ağustos yarılanma tarihinde %42 düşüşle 4,40 dolara geriledi. Benzer bir model 2019 döngüsü sırasında da oldu. LTC fiyatı 23 Haziran 2015’te 142 dolar ile zirve yaptı. Ancak, daha sonra 5 Ağustos yarılanma tarihinde %53 düşüşle 93 dolara geriledi. Yarılanma sonrası düşüş trendi, Litecoin Ocak 2020’de başka bir ralliye girmeden önce birkaç ay devam etti. Tarih bu yıl da tekerrür edecek mi?

Litecoin madencileri temmuz ayında rezervlerini tüketiyor

Haziran ayında 300.000 coin ekledikten sonra Litecoin madencileri Temmuz ayında LTC rezervlerini tüketmeye başladı. IntoTheBlock’un Madenci Rezervleri verileri, 5 Temmuz ve 11 Temmuz tarihleri arasında Litecoin madencilerinin 90.000 coin’i elden çıkardığını gösteriyor.

Litecoin
Litecoin Satışları Yarıya İndiriyor. Madenci Rezerv Verileri. Temmuz 2023 / Kaynak: IntoTheBlock

Madenci Rezervleri, tanınmış madencilerin ve madencilik havuzlarının cüzdan bakiyelerindeki gerçek zamanlı değişiklikleri takip eder. Madencilerin rezervlerini tüketmesi, yukarıda görüldüğü gibi, mevcut fiyatlardan kar elde etmek istediklerini gösterir. Yukarıdaki grafik, son LTC fiyat artışına rağmen, madencilerin yarılanma olayı öncesinde düşüş pozisyonu aldığını gösteriyor.

2015 ve 2019 yıllarına ait tarihsel fiyat verileri, LTC’nin her yarılanmadan hemen sonra iki kez düştüğünü gösteriyor. Yarılanma sonrası satış çılgınlığının önüne geçmek isteyen birçok madenci, tarih yaklaştıkça rezervlerinin bir kısmını elden çıkarmaya çalışıyor. Bu durum geçmişte LTC fiyatlarının Yarılanma tarihlerine doğru düşmesine neden oldu. Tarih tekerrür ederse, devam eden Litecoin fiyat rallisinin kısa ömürlü olması mümkün.

Traderlar borsalar arasında satış emirleri veriyor

Ayı görünümünün bir başka teyidi olarak, birçok Litecoin holder’ı Yarılanma öncesinde LTC coin’lerini satmak için emir biriktiriyor. Halihazırda kripto traderları 414.000 LTC coin’i satışa çıkardı. Bu arada, potansiyel alıcılar yalnızca 411.000 LTC satın almak için aktif emir verdi.

Litecoin
Litecoin Satışları Yarıya İndiriyor. Agg. Borsa Emir Defterleri. Temmuz 2023 | Kaynak: IntoTheBlock

Borsa On-Chain Piyasa Derinliği grafiği, tanınmış borsalarda verilen aktif limit emirlerinin gerçek zamanlı fiyat dağılımını gösterir. Şu anda, borsalardaki Litecoin arzı, talebi 3.000’den fazla coin ile aşıyor Tarihsel eğilimlerin de gösterdiği gibi, düşüş momentumu Yarılanma öncesinde artarsa, LTC’nin büyük bir fiyat düzeltmesine girmesi mümkün.

Litecoin fiyat tahmini: 80 dolara doğru düşüş!

Yukarıda tanımlanan tarihsel eğilimler ve düşüş faktörleri göz önüne alındığında, LTC önümüzdeki haftalarda muhtemelen 80 dolara düşecek. Ayıların tersine dönüşten emin olabilmesi için Litecoin’in 90 doların altına düşmesi gerekecek. Ancak, aşağıda görüldüğü gibi, 1,26 milyon yatırımcı ortalama 88,42 dolar fiyattan 11,8 milyon LTC satın aldı. Bu grubun, net zarar pozisyonuna düşmemek için bir destek alım duvarı oluşturması olası. Bununla birlikte, düşüş ivmesi beklendiği gibi artarsa, Litecoin 8 doların altına keskin bir şekilde gerileyebilir.

Litecoin
Litecoin (LTC) Fiyat Tahmini. | IOMAP, Temmuz 2023 | Kaynak: IntoTheBlock

Tersine, LTC 100 dolar direncini alırsa boğaların kaleyi koruması mümkün. Bununla birlikte, 572.000 yatırımcıdan oluşan bir küme, minimum 100,95 dolar fiyattan 3,63 milyon LTC satın aldı. Halving belirsizliğinin ortasında varlıklarını satmayı seçerlerse yanlışlıkla bir geri çekilmeyi tetikleyebilirler. Ancak, direnci kırması halinde LTC’nin 2023’te 120 dolarlık yeni bir zirveye ulaşması mümkün. Bununla birlikte, bu ihtimal çok yüksek değil.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu