Mısır, mayıs ayında yatırımcısının yüzünü güldürdü

Emtia piyasasında mayıs ayında yatırımcısına en fazla kazandıran eser yüzde 17,7 ile mısır olarak belirlendi.

Çin ve ABD ortasındaki ticari tansiyon, global büyümeye yönelik telaşlar ve azalan talep beklentileri, emtia piyasasında süreç gören eserlerin bedel kaybetmesine neden oldu.

Emtia piyasasında süreç gören 18 eserin fiyat hareketlerinden derlenen datalara nazaran, mayıs ayında emtia kümesi araçlarının 6’sı kazandırırken, 12’si kaybettirdi.

Emtia piyasasında mayısta yatırımcısına en fazla kazandıran eser yüzde 17,7 ile mısır oldu. ABD’de tesirli olan yağışlar nedeniyle mısır ekiminin geciktiği ve ABD’de kimi üreticilerin mısır yerine soya fasulyesi üretimine yöneldiğine ait haberler, bu periyotta mısır fiyatlarının yükselmesine neden oldu.

Mayısta yatırımcısına en fazla kazandıran mısırı, yüzde 17,3 ile buğday, yüzde 12,2 ile kahve, yüzde 2,7 ile soya fasulyesi, yüzde 1,7 ile kakao ve altın izledi.

Söz konusu devirde yatırımcısına en fazla kaybettiren emtia ise yüzde 13,2 ile Brent petrol oldu. Analistler, ABD ile Çin ortasında artan ticari gerginliğin global petrol talebini olumsuz etkilediğini belirtti.

Brent petrolü, yüzde 11,3 ile pamuk, yüzde 10,5 ile platin, yüzde 9,8 ile bakır, yüzde 8,5 ile çinko, yüzde 7,6 ile kurşun, yüzde 4,6 ile doğal gaz, yüzde 4,3 ile paladyum, yüzde 2,4 ile gümüş, yüzde 2,3 ile nikel, yüzde 2,2 ile alüminyum ve yüzde 1,9 ile şeker takip etti.

– Mayısta kaybettiren Brent petrol, birinci 5 ayda en çok kazandıran oldu

Mayısta en çok kaybettiren Brent petrol, yılın 5 ayında ise yüzde 15,4 ile yatırımcısına en fazla kazandıran emtia oldu. Ocak-mayıs devrinde Brent petrolü, yüzde 13,8 ile mısır, yüzde 11,6 ile nikel, yüzde 5,7 ile çinko, yüzde 4,7 ile paladyum izledi.

Emtia piyasasında yıllık bazda yatırımcısına en fazla kaybettiren ise yüzde 13,9 ile doğal gaz oldu. Doğal gazı, yüzde 11,9 ile kurşun, yüzde 5,9 ile alüminyum, yüzde 5,7 ile gümüş ve pamuk takip etti.

 

Başa dön tuşu