Merkez Bankası karşılık politikasında önemli değişiklik

Ekonomi alanında kıymetli düzenlemeler getiren kanun teklifi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) karşılık siyasetine ait değişikliği de içeriyor.

Söz konusu düzenlemeyle bankaların ve MB tarafından uygun görülecek başka mali kuruluşların bilanço içi yahut dışı kalemlerindeki değişikliklerin zarurî karşılığa tabi tutulması mümkün hale getirilecek.

Düzenlemeyle birlikte zarurî karşılıkların para siyaseti aracı olarak aktifliğinin artırılması hedefleniyor.

Konuya yakın bir kaynak, BloombergHT.com’a yaptığı değerlendirmede “Bankalar mevduat topladığında onun bir yüzdesini Merkez Bankası alıp saklıyor. Bugüne kadar bu oranı belirlerken bankaların pasif tarafındaki durumuna bakarak belirliyordu. Bundan sonra ise hem faal hem pasif hem de bilanço dışı kalemlere bakacak. Örneğin kredi vermeyen bankaların ZK’larını artıracak, ‘kredi vermiyorsan mevduat toplamanın maliyetini senin için artıyorum’ demiş olacak.” dedi.

Merkez Bankası, bankaların ve uygun görülen öteki mali kuruluşların bilanço içi yahut bilanço dışı uygun görülen kalemlerini temel alarak mecburî karşılıklar ve genel disponibilite ile ilgili yordam ve temelleri belirleyecek.

 

Başa dön tuşu