Merkez Bankaları çözümü altın almakta buldu

Merkez Bankaları yavaşlayan ekonomik büyüme, ticaret ve jepopolitik tansiyonlar ve kimi otoritelerin rezervlerini dolardan farklı bir formda çeşitlendirmek istemeleriyle 2019’da altın stoklarını artırdı.

Çin Merkez Bankası tarafından Pazartesi günü yapılan açıklamada, Mayıs’ta da artarak yükselişini altıncı aya taşıyan ve neredeyse altı ayda 74 tona ulaşan altın rezervlerinin, Haziran ayında 10.3 ton daha artarak yedinci ayda da üst istikamette hareket ettiği duyuruldu.

Geçen hafta Polonya 2018 ve 2019 yılında altın varlıklarını iki katından daha fazla düzeye çıkararak Avrupa’da elinde en çok altın bulunduran ülke pozisyonuna gelmişti.

Yatırımcıların ABD’den güçlü gelen istihdam verisinin Fed’in faiz indirim adımına yönelik belirsizlik yaratmasına karşın, yükselişini sürdürmesi beklenen külçe altın 2019’da ralli yaparak altı yılın en yüksek düzeyine ulaşmıştı.  

Merkez Bankaları tarafından altın alımları toplam talebi artırırken, Rus otoriteler bu klâsik cennetin değerli ve daima bir alıcısı olarak söz ediliyor.

Singapur’daki Oversea-Chinese Banking Corp. Stratejisti Howie Lee e-posta yoluyla yaptığı açıklamda, “Dolar varlıklarını çeşitlendirme teşebbüsünün yanı sıra daha fazla altın rezervine sahip olmak, Çin’in harika güç olarak yükselişinde yeni bir strateji” dedi. Lee, altına eklerin önümüzdeki aylarda devam etmesini öngörüyor.

 

 

 

 

.

Başa dön tuşu