Merkez bankaları büyüme misyonunu üstleniyor ancak bu kez cephane az

Diğer bir ekonomik gerileme ile çabaya hazırlanan merkez bankacıları bu defa bazukları ateşlemek yerine el bombası atıyor.

Fed Lideri Jerome Powell ve Avrupa Merkez Bankası (AMB) Lideri Mario Draghi, öbür kimi değerli merkez bankaları ile birlikte, son 10 yılın en zayıf ekonomik büyümesini ve sakin seyreden enflasyonu desteklemek için hazır bekliyorlar. Lakin bu defa yapacakları çok az şey var ve daha kaygı verici olanı, yapacak güçleri az.

Ekonomik büyüme ve fiyat artışları, halihazırda uygulanmakta olan  gevşek para siyasetlerine rağmen epeyce zayıf ve teşviklerin daha da artırılması ticaret savaşının tesirini gidermekte yararlı olmayabilir. Artan borç yükleri, dijital aksaklık ve yaşlanan nüfus üzere yapısal sıkıntılar da gevşek para siyasetinin aleyhine işliyor.

Avustralya Merkez Bankası Lideri Philip Lowe, Haziran ayında yaptığı açıklamada, “Para siyasetinin daha da gevşetilmesinin başarabilecekleri konusunda hudutlar var,” dedi ve “Yine de gevşek para siyasetinden faydalanabilirsiniz, fakat bunun sonları var” değerlendirmesinde bulundu.

Merkez bankaları üzerinde daha fazlasını yapmaları için siyasi baskılar, Fed’e tekraren sert tenkitler yönelten ABD Lideri Donald Trump öncülüğünde artıyor. Yatırımcılar da merkez bankalarına harekete geçmeleri istikametinde baskı uygularken, neleri başarabileceklerine ait kaygılarını de lisana getiriyorlar. 13 trilyon dolar fiyatında tahvil şimdilerde sıfır düzeyinin altında faize sahip ve Bank of America Corp. tarafından yürütülen bir ankete nazaran, para siyaseti yetersizliği para yöneticilerinin en değerli tasaları ortasında yer alıyor.

HSBC Holdings Plc baş ekonomisti Janet Henry, “Gevşeme faaliyeti dikkate alındığında, faizleri düşürmek şimdilerde bir mana tabir ediyor,” dedi ve “Hiçbir merkez bankacı, büyümeyi sıfır düzeyine düşürmeyi önlemek tarafında kâfi önlem alamama sorumluluğunu üstlenmek istemiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Henry, varlık balonlarının şişme riskine dikkat çekerken, Bank of America Corp. global iktisat araştırma müdürü Ethan Harris, gevşemenin şimdilerde avantajının büyümeyi aşağı çekecek bir hareket olan piyasalardaki sert düşüşten kaçınma olabileceğini belirtti.

Powell geçen hafta kanun yapıcılara yaptığı konuşmada ABD iktisadının çok âlâ bir yerde olduğunu ve merkez bankası yetkililerinin ekonomiyi bu yerde tutmak için tüm araçları kullanmak istediğini söyledi. Draghi, geçen ay yaptığı değerlendirmede, harekete geçmede başarısız olmanın “istifa, yenilgiyi kabul etme” manasına gelebileceğini kaydetti. Japonya Merkez Bankası Lideri Haruhiko Kuroda ise geçenlerde Bloomberg’e yaptığı açıklamada muhtaçlık duyulması halinde daha fazla teşvik getirilebileceğini söz etti.

Ancak tüm dünyada son 10 yılda gerçekleştirilen 700’den fazla faiz indirimi sonucu gösterge faizler halihazırda tarihi düşük düzeylerde ve merkez bankalarının çok fazla klâsik cephanesi kalmamış durumda. Fed’in gösterge faizi, örneğin, evvelki ekonomik gerilemelerdeki faiz seviyesinin yarısı düzeylerinde.

Başa dön tuşu