Maksimum Kazanç İçin En İyi Kripto Para Hangisi?

Maksimum kazanç için en iyi kripto hangisi: 1 BTC mi 32 ETH mi? Kripto para uzmanı Stu L, bu soruya cevap arıyor.

Kripto para ringinde ağır sıklet hesaplaşması

En iyi 2 proje, Bitcoin ve Ethereum. Hangisini tercih edersiniz? Hangisini tutmayı tercih edersiniz? Bugünkü konumuz bu. 1 BTC ya da 32 ETH. Maliyeti 90.000 doların üzerinde olduğu için çoğumuz ikisini birden tutamayız. Bu yüzden çoğumuz bir seçim yapmak zorundayız. Sizce kim kazanacak, Bitcoin mi Ethereum mu?

32 ETH satın almanın avantajları

Kendi doğrulayıcınızı çalıştırmak istiyorsanız ihtiyacınız olan miktar 32 ETH’dir. Bu da getirilerinizi artıracaktır. Ardından, 32 ETH’nin maliyeti 1 BTC’den daha fazladır. Şu anda 1.865 dolardan 32 ETH 59.680 dolara mal oluyor. Bitcoin’in şu anki fiyatı ise 27.625 dolar. Bu da 32 ETH’nin 1 Bitcoin’den iki kat daha pahalı olduğu anlamına geliyor. Bu ETH’nin daha değerli olduğu anlamına mı geliyor? Ya da daha kıt olduğu anlamına mı geliyor? Tam olarak değil.

Ethereum’un neredeyse 227 milyon benzersiz adresi var. Dolaşımdaki arz ise 120,4 milyon. Bu da adres başına ortalama sahipliğin 0,52 ETH olduğu anlamına geliyor. Ve pek çok proje gibi, bu projelerde de üst-ağırlık söz konusu. ETH, çoğu projeden daha üst düzeyde. En büyük 100 holder tüm ETH’nin %39’unu elinde tutuyor. Bu da 227 milyon holder’ın çoğunun çok küçük miktarlarda ETH’ye sahip olduğu anlamına geliyor.

Ekosistem konusunda Ethereum açık ara önde. Bitcoin’in ekosisteminden çok daha fazla uygulama, protokol, hacim ve ücret var.

32 ETH satın almanın dezavantajları

Şimdi Ethereum karşıtı tarafa gelelim. Genel olarak 2. sırada olmasına ve DeFi ve NFT’lerde açık ara lider olmasına rağmen, Ethereum’u kullanmak hala berbat. Ve bunu söylerken kesinlikle abartmıyorum. İki numaralı konumunu çok kolay bir şekilde kaybedebilir:

  • Cosmos daha iyi entegre edilmiş uygulamalara ve protokollere sahip.
  • BNB Chain daha düşük ücretlerle daha hızlı.
  • Bitcoin daha güvenli.
  • Solana, NFT’lerde hızla zemin kazanıyor.
  • Polygon’un kullanıcı deneyimi Ethereum’u her yönden aşıyor.
  • ETH, uygulamaları kullanmak için L2’lere neredeyse tamamen güveniyor.
Kripto para

Ethereum’un Bitcoin’in altınına karşı gümüş olarak yeri güvenli olmaktan çok uzak. Bitcoin’de başka ne asla olmaz biliyor musunuz? Bu. Geçen hafta, MEV botlarına saldıran biri 25 milyon dolarlık bir açık verdi. Ethereum hack’ler, açıklar ve güvenlik sızıntılarıyla dolu.

Gerçek bu. Ve Bitcoin’de ya da ekosisteminde bunlar asla olmaz. Hiç olmadı. Bu kadar yüksek hash oranlarıyla bunu yapmak son derece zor. Ethereum şu anda lider ama çok fazla rekabeti var. ETH için kendi side-chain ve L2 çözümleri olan Polygon, ilk kez günlük aktif adres sayısında Ethereum’u geçti. Ethereum, insanların kabul etmek istediğinden çok daha merkezi.

İlk olarak, daha önce de belirtildiği gibi yüksek bir mülkiyet yoğunluğuna sahibiz. Ardından, kuruluşunda gerçekleşen %70’lik premine var. Son olarak, ETH Ağının ABD Hükümetinin talebi üzerine işlemleri sansürleyebildiğini zaten gördük. Kesinlikle sansüre dirençli bir ağ değildir. Hükümetler Ethereum’dan korkmaz. Onlarla işbirliği yaparlar.

Kripto para yatırımı için 1 BTC almanın avantajları

Çoğumuz günlük olarak bir Ethereum veya EVM uygulaması kullanıyoruz. Bahse gireriz çoğunuz da kullanıyorsunuzdur. Ama ne var biliyor musunuz? Hükümetler Ethereum’dan korkmuyor. Ethereum’u yasaklamak için çalışmazlar. Sadece Bitcoin’i. Bitcoin, devlet tarafından çıkarılan para için en büyük tehdittir. Ve bu da size değeri hakkında bir şeyler söylemeli. Ve ne kadar güçlü olduğunu. Bitcoin kraldır. En merkezi olmayan projedir ve devlet tarafından çıkarılan para için tek tehdittir.

Bitcoin’in sahipliği Ethereum’dan çok daha fazla el değiştirmiş durumda. Dolaşımdaki 19,3 milyon Bitcoin’in 45,7 milyon sahibi bulunuyor. Bu da ortalama bir holder’ın 0,42 BTC’ye sahip olduğu anlamına geliyor. Bu ortalama holder başına Ethereum’dan daha fazla. Ethereum’un %39’unun aksine, en büyük 100 Bitcoin holder’ı yalnızca %13,6’sına sahip. Bu çok büyük bir fark. Tüm sahiplik ve merkeziyetsizlik ölçütleri Bitcoin için daha güçlü ve daha az yoğunlaşmış durumda.

Altcoinhaberi.com’dan takip ettiğiniz üzere, geçtiğimiz sonbaharda The Merge’e giden yolda Ethereum normalden çok daha fazla kurumsal ilgi gördü. Özellikle de Coinbase ya da Binance’de kolayca yatırım yapabildikleri ve Hazine tahvilleri gibi bir oran kazanabildikleri için. Ancak genel olarak kurumlar Bitcoin’i tercih ediyor. Adil olmak gerekirse, birçoğu her ikisinde de yükselişte. Bununla birlikte, Bitcoin için daha fazla alım satım faaliyeti var. Daha fazla şirketin bilançosunda Bitcoin var. Microstrategy’nin 140.000 BTC’sinden daha fazlası.

Efsanevi VC yatırımcısı ve Bitcoin boğası Tim Draper, portföy şirketlerine en az 2 maaş bordrosu değerinde nakit parayı Bitcoin’de tutmalarını söylüyor ve genel tavsiyede bulunuyor. Bu, ABD bankalarının kapanması ve sistemik sorunların su yüzüne çıkmasının ardından geldi. Ortalama bir Amerikan şirketi için bu, tüm çalışan maaşlarının 1 aylığına eşittir.

Kripto para yatırımı için 1 BTC almanın dezavantajları

Şimdi, anti-BTC argümanı. Stacks ve Lightning Network gibi Katman 2 çözümleri büyüyor ve daha fazla hizmet ekliyor olsa da, Bitcoin’e yönelik en büyük eleştiri, en iyi faydasının HODL olması. Karşıtları, sadece elde tutmanın ve yükselmesini ummanın kripto para için yüksek bir fayda olmadığını söylüyor.

Ekosistemi daha büyük olduğu ve herkes gaz için ETH ödediği için Ethereum’un şu anda daha genel günlük faydaya sahip olduğuna şüphe yok. Baktığımız bu harita neredeyse 2 yaşında ve ne kadar büyük olduğuna bakın. Sadece şimdi daha büyük. Ve eğer kriptonun en sevdiğiniz kısmı DeFi veya NFT’ler veya Oyunlar veya Metaverse ise, muhtemelen ETH’yi Bitcoin’den daha çok tercih edersiniz. Yine de Ordinaller Bitcoin için gerçek bir anlaşma gibi görünüyor.

Karar vakti!

Her ikisi de giderek daha az bulunur hale geliyor. Bitcoin’in enflasyonu %1,67. Bir sonraki halving (yarılanma) yaklaşık 12 ay sonra. Ethereum’un Merge sonrası enflasyonu ise %0,88. Öte yandan, Bitcoin en parasal ve para benzeri olanı. Ethereum, onu kullanan en fazla protokole sahip. Sonuç olarak, benim kişisel tercihim, sahip olmayı tercih ettiğimdir.

Makaledeki görüşler uzmana ait olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu