Macron ve Scholz’dan savunma sanayisine daha fazla yatırım sözü

Scholz ve Macron, Elysee Mutabakatı’nın 60. yılı vesilesiyle Alman Frankfurter Allgemeine ve Fransız Journal du Dimanche için ortak bir makale kaleme aldı.

Makalede şu anki birinci büyük zorluğun, Avrupa’nın daha hâkim ve memleketler arası sistemi şekillendirecek jeopolitik kapasiteye sahip olmasını sağlamak olduğunu söz eden iki önder, şunları kaydetti:

“Yarının güçlü Avrupa’sı için silahlı kuvvetlerimize ve Avrupa’daki savunma endüstrimizin temellerine daha fazla yatırım yapmalıyız. Bu, savunma kabiliyetlerimizi geliştirecek ve hasebiyle transatlantik bağlantıları de güçlendirecektir. Avrupa’nın yeteneklerinin geliştirilmesi ve NATO’da daha güçlü bir Avrupa ayağı, bizi Atlantik’in öteki yakasında ABD için daha güçlü bir ortak haline getirecektir. Büyük milletlerarası askeri zorlukların üstesinden gelmede daha donanımlı, daha verimli ve daha tesirli olunacaktır.”

Eski Şansölye Konrad Adenauer ve eski Fransa Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle’nin hayallerini, gösterdikleri yolda gerçekleştirmeye kararlı olduklarını vurgulayan Scholz ve Macron, makalede şu sözleri kullandı:

“Çocuklarımız büyüyüp bu kıtanın vatandaşları olduklarında Avrupa Birliğinin daha da güçlü bir umut başkanı olmasını sağlamaya kararlıyız. Avrupa’daki ortaklarımızın ve dostlarımızın da bu inancı paylaştığını çok sayıda görüşmemizden biliyoruz. Onlarla bu inancı gerçeğe dönüştürmek istiyoruz. Gelecek jenerasyon için Avrupa’mızı şekillendirmek üzere yedi stratejik maksat doğrultusunda çalışmak istiyoruz.”

Jeopolitik gücün yalnızca askeri araçlara değil, tıpkı vakitte esnekliğe ve stratejik alanlarda ileriye dönük olma yeteneğine bağlı olduğunu söz eden önderler, stratejik kaynaklarda çeşitliliği artıracak, kritik alanlardaki kabiliyetlerini güçlendirecek ve dünyanın birinci karbon-nötr kıtası olmak için yola çıkacaklarını kaydetti.

Enerji karışımında ulusal tercihlerin kabul edileceğini belirten Scholz ve Macron, şunları kaydetti:

“Her şeyden evvel yenilenebilir ve düşük karbonlu güç kaynaklarına, güç verimliliği tedbirlerine, güçlü orta ilişkilere ve hem üreteceğimiz hem de ithal edeceğimiz hidrojen kullanımına odaklanacağız. Elektrik piyasasının işleyişini uygunlaştırmak için çalışacağız ve Avrupa seviyesinde ortak gaz alımına katılacağız. Birleşmiş Milletler Kuralı’nda yer alan memleketler arası nizamı korumak için çalışan herkesle stratejik iştiraklerimizi güçlendirmek istiyoruz. Refahımızın temel taşı olarak hür ve adil ticareti teşvik etmek istiyoruz. Ticari münasebetlerimizi daha geniş bir yere oturtmak için merkezinde (Dünya Ticaret Örgütü) DTÖ’nün yer aldığı argümanlı bir ticaret gündemini ve dünyanın dört bir yanındaki ortaklarımızla çağdaş ticaret mutabakatlarını destekliyoruz.”

İklim değişikliğiyle gayretin değerini vurgulayan Scholz ve Macron, vatandaşlara ekolojik geçişin zorluklarının üstesinden gelmeleri için dayanak vereceklerine işaret etti.

İki önder, Avrupa endüstrisinin rekabet etmesini desteklemek ve rekabet ve yeniliği teşvik eden bir ortamı oluşturacak tezli bir strateji için gayret göstereceklerini vurguladı.

Bireysel özgürlükler, hukukun üstünlüğü, demokratik iştirak ve vatandaşlarının korunmasının AB’nin ana pahaları ve prensipleri olduğunu tabir eden Scholz ve Macron, bundan ötürü AB’nin Avrupa vatandaşlarını ve onların özgürlüklerini müdafaayı sürdürmesi gerektiğini vurguladı.

Hukukun üstünlüğünü ve kişisel özgürlüklere ait eforlarının yanında dijital alanda memleketler arası seviyede standartların oluşturulması davetinde bulunan iki başkan, “AB’ye yapılan ithalatlar bizim güvenlik, insan hakları, etraf ve toplumsal standartlarımıza uygun olmalı.” tabirini kullandı.

Scholz ve Macron, bilhassa öğrenciler için hareket özgürlüğü sağlamak istediklerini birebir vakitte AB’nin dış sonlarında tesirli denetimlerin yapılması gerektiğine işaret etti.

Batı Balkan ülkelerine ait değerlendirmede bulunan Scholz ve Macron, AB’nin genişlemesine ait süratli ve somut ilerleme sağlanması için çalıştıklarını belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı ve Almanya Başbakanı, tıpkı vakitte genişlemiş bir AB’nin daha verimli kurumlarla ve süratli karar alma süreçleri ile hareket etme yeteneğini sürdürmesinin temin edilmesi gerektiğini belirterek, bilhassa AB Kurulunda kararların nitelikli çoğunlukla alınmasının sağlanmasını istedi.

Almanya ve Fransa’nın Elysee Anlaşması’nın imzalanmasının yıl dönümünde Avrupa’nın temel bahislerinde hemfikir olduğunu vurgulayan iki önder, “Dirençli, güçlü ve hâkim bir AB için tıpkı amaçları takip ediyoruz. Tıpkı fikirde olmadığımız alanlarda da Avrupalı partnerlerimizle istişare etmek istediğimiz ortak yanıtlar bulmak için kararlılıkla çalışıyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Başa dön tuşu