3 Milyarderden Kripto Tahmini: Sıradaki Büyük Şey Bu!

Teknoloji sektörü, yapay zekanın (AI) önemli bir oyuncu olarak ortaya çıkmasıyla sismik bir değişim geçiriyor. Milyarder patronlar Stanley Druckenmiller, Dawn Fitzpatrick ve Ray Dalio, yapay zekanın geleceğine ilişkin yükseliş görüşlerini dile getirdiler. Buna karşılık, bu yatırımcılar kripto para birimleri konusunda önemli ölçüde düşüş eğiliminde. Bu yatırımcıların kutuplaşmış bakış açılarının ardındaki mantık, finans piyasalarındaki ilgi çekici eğilimleri aydınlatıyor.

Yapay zeka internet devriminden daha büyük!

Duquesne Aile Ofisi’nin CEO’su Stanley Druckenmiller, yapay zeka iyimserliğinde başı çekiyor. Druckenmiller, yapay zekanın dönüştürücü gücüne ilişkin ikna edici bir örnek sunuyor. Bu doğrultuda potansiyel etkisini internet devrimine benzetiyor. Yapay zeka sektörünün öncülerinden Nvidia, Druckenmiller’ın desteğinin önemli bir alıcısı oldu. Genellikle “yapay zekanın altına hücumunda kazma ve kürek lideri” olarak adlandırılan Nvidia’nın değeri ciddi anlamda yükseldi. Böylece, neredeyse trilyon dolarlık piyasa değeri eşiğine ulaştı.

Kripto
Nvidia Hisse Senedi Fiyatı / Kaynak: TradingView

Druckenmiller, ARK Invest CEO’su Cathie Wood ve finans profesörü Asmath Damodaran gibi sektörden bazı seslerin aşırı değerlenme endişelerini dile getirmesine rağmen kararlılığını koruyor. Bu bağlamda Wood, şunları söylüyor:

Bize göre, Nvidia’nın sattığı her bir dolarlık donanıma karşılık yazılım sağlayıcıları, SaaS (hizmet olarak yazılım) sağlayıcıları 8 dolar gelir elde edecek. Bu nedenle, aslında şu anda Nvidia’nın onu ilk satın aldığımızda olduğu yerde olan yazılım sağlayıcılarına bakıyoruz.

Yine de Druckenmiller, Nvidia hisselerini en az iki ya da üç yıl elinde tutmayı planlıyor. Bu doğrultuda, yapay zekaya olan uzun vadeli güveninin altını çiziyor. Nvidia gibi sağlam, sürdürülebilir kazançları olan yapay zeka ile ilgili firmaların, yaklaşan bir durgunluk beklentisine rağmen bu tür gerilemeleri atlatabileceğine inanıyor. Druckenmiller’ın bu YZ güç merkezlerinin dayanıklılığına olan inancı, YZ sektöründeki yükseliş duruşunu pekiştiriyor. Druckenmiller, bu konuda “Duygusallaşmayın, çıldırmayın… Eğer bu seküler bir hareket ise, eğer bu şey gerçekse, sadece 10 aylık hareketler yapmazsınız. Bu işler böyle yürümez,” diyor.

Yapay zeka “Megacycle “ının başlangıcında

YZ’nin bu yükseliş eğilimi, diğer milyarder yatırımcıların görüşlerini de yansıtıyor. Soros Fon Yönetimi’nin Baş Yatırım Sorumlusu Dawn Fitzpatrick de yapay zekanın oyunun kurallarını değiştiren yeteneklerini kabul ediyor. Fitzpatrick, uygulama odaklı bulut şirketlerinin ve yüksek performanslı çip üreticilerinin yapay zeka patlamasından büyük fayda sağlayacağını söylüyor. Ayrıca Fitzpatrick, her yapay zeka beklentisinin peşinden gidilmemesi konusunda uyarıyor. Aşırı abartı olan segmentlere karşı ihtiyatlı bir yaklaşım sergilemek gerektiğini belirtiyor. Fitzpatrick, “Asıl faydalanıcılar uygulamalar… Bulut ve yüksek performanslı çip şirketleriniz. Bu hisse senetleri şu anda oldukça muazzam bir bileşik büyüme gösteriyor. Biz olsak bunun peşinden gitmezdik. Yine de yetenekler katlanarak artacak,” diyor.

Bridgewater Associates’in kurucusu Ray Dalio bu bakış açıları arasında köprü kuruyor. Son derece rekabetçi yapay zeka ortamında nihai kazananları ayırt etmenin hala zor olduğunu kabul ediyor.

Yine de Dalio’nun sektöre genel bakışı, Yapay Zeka Güvenliği Merkezi tarafından dile getirilen yapay zekanın insan neslini yok etme riskine rağmen tartışmasız bir şekilde olumlu. Buradan hareketle Dalio, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Yapay zeka muazzam güçler yaratacak inanılmaz bir teknoloji. Ya muazzam miktarda üretkenlik sağlayıp yaşam standartlarımızı yükseltebileceği ve işleri gerçekten çok daha iyi hale getirebileceği bir ortamdayız. Ya da birbirimize zarar vermek için çeşitli şekillerde kullanılabilir.

Kripto para birimlerinin doğal bir değeri yok!

Bu arada, Dalio da kripto paralar konusunda diğer milyarderler gibi ciddi bir şüphecilik sergiliyor. Bu ihtiyat öncelikle, Federal Reserve’in agresif parasal sıkılaştırması nedeniyle özellikle küçük kredi verenler ve bölgesel bankalar arasında algılanan finansal istikrarsızlıktan kaynaklanıyor. Mevduat sahipleri giderek daha büyük, “batamayacak kadar büyük” kurumlara sığınırken, Dalio kripto alanındaki artan riskler konusunda uyarı yapıyor. Buna ek olarak, Druckenmiller gibi milyarder yatırımcılar kripto para birimlerinin doğal değer önerisini eleştiriyor.

Kripto

Druckenmiller, özellikle net uygulamaları olan ve çok sayıda sektörde verimlilik ve karlılık sağlayabilen yapay zeka teknolojisi gibi somut bir şeyle karşılaştırıldığında, kriptolarda doğal bir değer görmediğini belirtiyor. Bu bağlamda, “Henüz sapla samanı birbirinden ayıramadılar. Ancak, kriptonun aksine yapay zeka gerçek. Ayrıca, internet kadar dönüştürücü olması mümkün,” diyor.

Kripto paraların çevreleyen risk faktörleri

Altcoinhaberi.com’dan takip ettiğiniz üzere, bunun en önemli nedenlerinden biri düzenleyici belirsizlik meselesi. Birçok ülkede, kripto para birimlerini çevreleyen düzenleyici ortam tanımlanmamış durumda veya hızla gelişiyor. Bu yasal belirsizlik önemli bir yatırım riski yaratıyor. Hükümetler, Çin’in Bitcoin madenciliği üzerindeki baskısında ve Hindistan’ın kripto ile ilgili önerdiği düzenlemelerde görüldüğü gibi, kripto para birimlerini yasaklayabilir veya sınırlandırabilir. Bu tür önlemlerin dramatik fiyat dalgalanmalarına ve yatırımcılar için potansiyel kayıplara yol açması muhtemel.

Kripto
Dünya çapında kripto düzenlemesi / Kaynak: Statista

İkinci olarak, kripto para birimlerinin aşırı oynaklığı bir endişe kaynağı. Kripto paraların değeri, diğer varlık sınıflarında nadiren görülen bir oynaklık seviyesi olan kısa sürelerde çılgınca dalgalanabilir. Bu durum potansiyel olarak yüksek getiri sağlayabilse de önemli riskler de doğuruyor. Bazen likidite eksikliği ile birleşen yüksek volatilite, deneyimli yatırımcılar için bile zorlu bir ortam yaratıyor.

Toplam kripto piyasası değeri / Kaynak: TradingView

Son olarak, bir olgunluk ve kabul meselesi var. Kripto para birimlerinin kamuoyunda büyük ilgi gördüğü bir gerçek. Bununla birlikte, bir değişim aracı olarak geniş çapta kabul görmüyor. İşletmeler yalnızca kripto paraların küçük bir kısmını kabul ediyor. Ayrıca, günlük işlemlerde kullanımları oldukça sınırlı. Bu faktör, kripto para birimlerinin uzun vadeli uygulanabilirliğini ve büyüme potansiyelini etkiliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu