“Libra geleneksel paralara meydan okuyabilir”

Chicago Üniversitesi Booth İşletme Okulu öğretim üyesi ve eski Fed İdare Şurası Üyesi Randall Kroszner, Bloomberg’den Francine Lacqua’ya kripto para libra değerlendirmesi yaptı.

Kroszner, Facebook’un yakın vakitte tanıttığı kripto para Libra’nın ne olduğu sorusunu “Göreceğiz. İdare düzeneğinin tam olarak nasıl olacağını anlatmadılar.” dedi.

Kroszner, Libra’nın en büyük farklarından biri olarak para ünitesi olmaya Bitcoin’den daha yakın olduğunu işaret etti.

Paranın bir değiş tokuş aracı ve tasarruf aracı olduğunun altını çizen Kroszner, “Bitcoin’un volatilitesi düşünülünce mutlaka bir tasarruf aracı değil. Libra’nın yapmaya çalıştığı şeylerden biri pahasını Döviz sepetine nazaran istikrarlı kılacak bir stable coin olmak.” dedi.

Paranın hesap ünitesi olduğunu ve her şeyin o cinsten tabir edildiğini tabir eden Krozsner, “Ben yeniden de fiyatların hesap ünitesi olarak Libra cinsinden söz edileceğini düşünmüyorum fakat para olmaya Bitcoin’den daha yakın.” dedi.

Facebook’un iki milyondan fazla kullanıcısı olduğunu vurgulayan Kroszner, “Eğer (Libra’yı) kullanmaya başlarlarsa değiş tokuş aracı olmaya başlayabilir.” dedi.

Libra’nın nasıl regüle edileceği ve kendilerini nasıl yapılandıracaklarının net olmadığını söyleyen Kroszner, bunun büyük bir sorun olacağını tabir etti.

Kroszner, “Libra öteki tasarruf araçlarını olumsuz etkileyebilir mi?” sorusunu “Potansiyeli var. Zira Bitcoin’un aksine çok daha az volatil olacak ve çok fazla sayıda potansiyel kullanıcısı var. Bu nedenle klâsik merkez bankası para ünitelerine gerçek bir meydan okuma olabilir.

Başa dön tuşu