Kuzuloğlu: Navigasyonun önermediği yoldaki esnafın cirosu düşüyor

ZEYNEP BAYAR

Araştırmalara nazaran, 18-29 yaş aralığındaki insanların dünya genelinde toplumsal medyayı en çok kullanan yaş kümesi olduğu belirtiliyor. Birebir araştırmalar, insanların toplumsal medyada geçirdikleri günlük mühletin ortalama olarak 2,5 saat olduğunu gösteriyor. İnsanların her gün 2,5 saat boyunca toplumsal medya şirketleri tarafından önerilen görüntü ve içeriklere maruz kaldığı bir dünyada yapay zekanın insan davranışlarını ne kadar etkilediği büyük bir merak konusu oldu.

Bloomberg HT’ye konuşan Gazeteci-Yazar Serdar Kuzuloğlu, internetin geleceğini, Web 3.0’ın gelişimini ve güvenlik açıklarını kıymetlendirdi.

Web tarihi göz önüne alındığında, Web 1.0, 2.0 ve 3.0 ortasındaki farkları özetleyen Kuzuloğlu, Web 1.0’ın 90’larda ticarileşerek hayatımıza giren birinci ilkel hali olduğunu belirtti. Web 2.0 evresinde, Web’in çeşitlediğini ve kullanıcı sayısının arttığını söyleyen Kuzuloğlu, insanların artık çektikleri görüntülerin altında yorum yazarak etkileşime girildiklerini kaydetti.

“Web 3.0 ile daha ticari ancak daha birey odaklı bir interneti göreceğiz”

Kuzuloğlu, Web 3.0 evresini ise şu tabirlerle özetledi: “Web 3.0, blok zincir ve gibisi merkeziyetsiz ya da birbirinden daha bağımsız çalışabilen ağların kurduğu interneti temsil ediyor. Yani, Web 3.0’da herkesin içerisinde bir profil olarak yer alabildiği, şimdiye kadar yaptığından çok daha fazla şey yapabildiği fakat bunun içerisinde hiç olmadığı kadar akçeli işlerin olduğu, dijitale aktarılabilen, her şeyin satılabilir ve alınabilir olduğu, daha ticari ancak daha birey odaklı bir interneti göreceğiz.”

“Herkesin ticari emtia olduğu bir periyoda yanlışsız yaklaşıyoruz”

Web 3.0 ve internet teknolojisi üzerine çok büyük bir iktisadın döndüğünü söyleyen Kuzuloğlu, dünyanın en güçlü şirketlerinin ve iş insanlarının teknoloji bölümüne odaklandığını söyledi. Kuzuloğlu örnek olarak, çelik, otomotiv ve savunma dalında olan şirketlerin bile teknoloji dalı olmaya odaklandığını söyledi.

“Herkesin ticari bir emtia” olduğu bir periyoda gerçek yaklaştığımızı lisana getiren Kuzuloğlu, “Bütün yeni teknolojiler aracıları ortadan kaldırma vaadiyle gelir. Web 3.0, bütün vaatleri kapsül formunda insanların kullanımına sunacak.” dedi.

“Bir navigasyonun algoritmasının tercih etmediği yoldaki esnafın cirosu düşüyor”

Kişisel bilgilerin yapay zeka ile tahlil edilmesinin güvenilirliği ve psikososyal boyutuna değinen Kuzuloğlu, bilginin toplumun hammaddesi olduğunu ve insanın datayla haşır neşir olmasının kendini denetimli hissetmesine sebep olduğunu söyledi. Kuzuloğlu kelamlarına şöyle devam etti:

“Biz bugün farkında olsak da, olmasak da algoritmaların dünyasında yaşıyoruz. Bugün bankaya mesken almak için kredi başvurusu yaptığımızda, krediyi alıp alamayacağımızı bu algoritmalar belirliyor. Ya da işimize giderken, hangi yolu kullanacağımızı ve saat kaçta orada olacağımızı bunlar belirliyor. Onların belirlediği yollardan şartsız koşulsuz gittiğimiz için onların tercih etmediği yollardaki esnafların cirosu düşüyor. Bir navigasyon uygulamasının algoritmasının çıktısı bir sokaktaki bir fırının ya da akaryakıt istasyonunun cirosunun düşmesini tetikleyebiliyor. Yani biz hali hazırda algoritmalarla istekli ya da gönülsüz alaka içerisindeyiz ve bunun geri dönüşü yok.”

Kuzuloğlu, Web 3.0’ın en kıymetli özelliklerinden biri olan blok zincir hakkında yaptığı değerlendirmede, blok zincirin en değerli özelliğinin teknik olarak silinmesinin mümkün olmaması olduğunu söyledi. “Web 3.0’ın vaadi aslında hiç unutmayan bir internet. Hasebiyle mahremiyetin hiç olmadığı kadar kıymetli olacağı bir alandan kelam ediyoruz.” diyen Kuzuloğlu, paylaştığınız bir şeyin bir sicil ya da GBT kaydı üzere sonsuza kadar kalacağını lisana getirdi.

“Web 3.0’ın içerisindeki Metaverse’ün kestirim edildiğinden fazla kullanıcısı olmayacak”

Web 3.0’ın kullanımında daha gelişmiş aygıtlara muhtaçlık duyulması sebebiyle, gelişmekte olan ülke vatandaşlarının ya da Türkiye’de olduğu üzere kur farkından ötürü istediği özelliklerdeki bilgisayarlara ulaşamayan insanların bu teknolojiye nasıl adapte olacağı merak konusu haline geldi. Aksesuarların yüksek fiyatları sebebiyle, Web 3.0’ın metaverse ve türevlerinin zannedildiği kadar yaygınlığa ulaşmayacağını söyleyen Kuzuloğlu, Web 3.0’ın varsayım edildiğinden fazla kullanıcısı olmayacağını ve insanların tekrar ellerindeki yaygın aygıtları kullanmaya devam edeceklerini belirtti.

Başa dön tuşu