Petrol Trump’ın açıklaması sonrası geriledi

Petrol fiyatları, ABD Lideri Donald Trump’ın Çin mallarına kaydadeğer ek gümrük tarifesi uygulayabileceği ihtarında bulunmasının akabinde ticaret savaşının tekrar ön plana çıkabileceği telaşları ile beş haftanın en yüksek düzeyinden geri çekildi.

Vadeli petrol kontratları New York’ta, Çarşamba günü Güç Enformasyon yönetimi’nin (EIA) ABD’de ham petrol stoklarının yaklaşık bir yılın en büyük düşüşünü gösterdiğini açıklamasının akabinde yüzde 2.7 üstte kapandıktan sonra yüzde 1.1 kadar geriledi. Trump, Fox Business Network’a verdiği demeçte, Çin Devlet Lideri Xi Jinping ile Cumartesi günü G-20 Doruğu için bulunduğu Japonya’da yapacağı toplantıdan bir ilerleme çıkmaması durumunda gümrük tarifelerini artırabileceğini söyledi.

Altın fiyatları Çarşamba günü itibariyle 1 haftalık müddette, Basra Körefzi’ndeki tansiyon ve bununla birlikte ABD ham petrol stoklarındaki düşüşün tesiri ile yüzde 10’dan fazla yükseldi. Trump’ın son tarife tehdidi, dünyanın en büyük iki iktisadının müzakere masasına geri dönmemesi durumunda zati kırılgan olan talep görünümünün daha da kötüleşebileceği kaygılarını yatırımcılara tekrar hatırlattı. Öte yandan, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve ortakları gelecek hafta Viyana’da düzenleyecekleri toplantıda yılın kalan kısmı için üretim düzeylerini belirlemeye hazırlanıyor.

Vanguard Markets idari ortağı Stephen Innes, “Trump ticaret savaşını yeniden ön plana çıkarıyor,” dedi ve “ABD stoklarındaki düşüş uzun vadede olumlu, fakat bu piyasa daha fazla ne verileceği üzerinde odaklanmış durumda” değerlendirmesinde bulundu.

Ağustos vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 24 sent ya da yüzde 0.4 düşerek Londra saati ile 07:19’da varil başına 59.14 dolara indi. Fiyatlar seans içinde 63 sent kadar düştü. Kontrat Çarşamba günü 59.93 dolara kadar çıkarak 23 Mayıs’tan bu yana en yüksek düzeyini gördü.

Ağustos vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 23 sent ya da yüzde 0.4 düşerek varil başına 66.26 dolara geriledi. Global gösterge Brent petrolü, ABD göstergesi WTI’a kıyasla 7.12 dolar primli süreç gördü.

Başa dön tuşu