Kurum ödemeleri artık e-Devlet’ten yapılabiliyor

PTT’den yapılan açıklamaya nazaran, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı olarak yurt içinde ve dışında müşterilerine bankacılık, posta ve kargo alanlarında hizmet sunan şirket, yürüttüğü çalışmaları her geçen gün geliştirirken hizmetlerini de dijital ortama taşıyor. Böylelikle iş yerlerindeki yoğunluğun azalması ve müşterilerin vakitten tasarruf etmesi sağlanıyor.

PTT AŞ’nin, e-Devlet platformu üzerinden sağladığı hizmetler ile hak sahipleri, isimlerine yatırılan kurum ödemelerini sorgulama, hesaba aktarma ya da gelen yardımla fatura ödeme süreçlerini gerçekleştirebiliyorlar.

Ayrıca, PTT AŞ üzerinden yapılan kurum ödemelerini sorgulama ve hesaba aktarma hizmeti ile elektrik ve doğal gaz tüketim takviyeleri ile fatura ödeme ve abone kontrat numarası güncelleme süreçleri çevrim içi yapılabiliyor.

İşlemler nasıl yapılır?

Hak sahipleri ismine yapılan ödemeler, e-Devlet sisteminde “PTT Üzerinden Yapılan Kurum Ödemeleri Sorgulama ve Hesaba Aktarma” hizmeti aracılığıyla PTT hesaplarına ya da öbür banka hesaplarına EFT yapılabiliyor. “Hesabıma Aktar” hizmeti ile EFT yapılırken hak sahibinin ismi ve EFT yapılacak IBAN numarasına ilişkin ismin uyuşması gerekiyor. Hesap-isim uyumsuzluğu sebebiyle gün içinde bireye ulaşmayıp iade edilen EFT süreci olması durumunda, hak sahibinin yardım fiyatı ekranda yine EFT yapılabilecek biçimde görüntüleniyor.

Elektrik tüketim takviyesi ödemeleri e-Devlet üzerinden “Elektrik Yardımı ile Fatura Ödeme” başlığı aratılarak yapılabiliyor. Hak sahipleri yardım meblağını görüntüleyip mesken çeşidindeki faturalarını ödeyebiliyor. Hizmette yer alan “Fatura Öde” butonu ile yönlendirilen ödeme ekranında ödenmek istenen faturanın ilişkin olduğu kurum seçilip “Abone No” bilgisi girilerek aboneye ilişkin borçlar görüntülenebiliyor.

Fark ekranda görüntüleniyor

Elektrik tüketim dayanağı ödemelerinde yardım meblağının fatura meblağından fazla olması halinde yardımdan mahsup edilerek “Ödeme Yap” butonuna basıldığında kartsız olarak ödeme süreci tamamlanıyor. Yardım meblağının fatura fiyatının tamamını karşılamadığı durumda ise yardım meblağından kalan ve müşteri tarafından ödenmesi gereken fatura farkı ekranda görüntülenerek, kredi kartı yahut debit kart ile ödenebiliyor. Süreçler bir gün sonra ekrana yansırken, gerçekleştirilen ödeme sonradan iptal edilemiyor.

Hak sahipleri elektrik tüketim dayanağından her ay bir defa yararlanabilirken, yardım sadece mesken tipi tarifelerde kullanılabiliyor. Ayrıyeten faturanın hak sahibi ismine olması kuralı aranmıyor.

Aynı süreçler “doğalgaz tüketim takviyesi ile fatura ödemeleri” için de gerçekleştirilebiliyor.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu