İNDER/Durbakayım: Faizlerdeki düşüş eğiliminin artarak devam etmesini bekliyoruz

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) İdare Şurası Lideri Nazmi Durbakayım, “Faizlerdeki düşüş eğiliminin artarak devam etmesi, projelerin tamamlanma noktasına gelmesi, devlet kanadında yapılan yasal çalışmalar sonucunda makroekonomik bilgilerde düzgünleşme görülecek olması, Türkiye üzerindeki politik ve ekonomik dış baskıların yapılan müzakereler sonucunda azalması, beklentimizin temelini oluşturmaktadır.” tabirini kullandı.

Durbakayım, haziran ayı konut satış istatistiklerine ait yaptığı yazılı açıklamasında, seçim periyodunun yaşandığı Haziran 2019 periyodunda gerçekleşen yüzde 48,6 oranındaki daralmayı beklediklerini belirterek, her seçimde olduğu üzere konut gereksinimi olanların ve yatırımcıların “bekle, gör” stratejisini benimsemesinin, bu daralmanın temel sebebini oluşturduğunu savundu.

Mevduat ve konut kredi faizlerinin şimdi dilek edilen düzeye inmemiş olmasının da kelam konusu daralmaya yüzde 5-10 civarında katkı sağladığını belirten Durbakayım, kendi varsayımlarının, seçim periyotlarındaki konut satışlarının yüzde 25-30 düzeylerinde bir düşüş göstereceği tarafında olduğunu kaydetti.

Durbakayım, faiz ve yaz tatili etkenleri nedeniyle Temmuz 2019 devrinin de evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran küçük bir daralma ile kapacağını öngördüklerini belirterek, bu kapsamda Temmuz 2019 devrinde yaklaşık 90 bin düzeylerinde satış gerçekleşeceğini kestirim ettiklerini söyledi.

Satışlardaki bu trendin ağustos ayından itibaren tarafının üste çevirmesini ve yılın son çeyreğinde artan bir ivme ile devam etmesini beklediklerini tabir eden Durbakayım, şunları kaydetti:

“Faizlerdeki düşüş eğiliminin artarak devam etmesi, projelerin tamamlanma noktasına gelmesi, devlet kanadında yapılan yasal çalışmalar sonucunda makroekonomik datalarda düzgünleşme görülecek olması, Türkiye üzerindeki politik ve ekonomik dış baskıların yapılan müzakereler sonucunda azalması bu beklentimizin temelini oluşturmaktadır.

Ancak bölümümüze yönelik çıkarılan yasa ve yönetmelikler sonucu yeni proje arzının azalması ve arz talep istikrarına bağlı olarak fiyatlardaki trendin üst gerçek olacağı kaçınılmaz görünmektedir. Hakikaten maliyet artışların hala fiyatları tam olarak yansımaması, yeni projelerin satışa sunulmaması, konut fiyatlarının Ağustos sonuna kadar cazip hale getirmektedir.”

 

 

 

 

AA

Başa dön tuşu