Küresel piyasalarda ‘teknoloji’ iyimserliği

Wall Street endeksleri Cuma günü teknoloji paylarına gelen alımlar ile Fed üyelerinden gelen ölçülü açıklamaların tesiriyle hafta boyunca yaşanan kayıpların akabinde büyük ölçüde toparlandı.

Fed üyelerinden Christopher Waller faiz artış büyüklüklerinin küçülmesinden yana olduğunu vurgularken, Philadelphia Fed Lideri Patrick Harker daha kademeli faiz artışı daveti yaptı, Kansas City Fed Lideri Esther George iktisadın sert bir daralmadan kaçınabileceğini öngördü.

Cuma günü yüzde 1,89 yükselen S&P 500, hafta boyunca yüzde 0,7 düştü. Nasdaq 100 ise cuma günü yüzde 2,86, hafta boyunca yüzde 0,7 yükseldi. S&P 500’de süreç gören 11 dalın tamamı yükselirken, Nasdaq 100 kasımdan bu yana en yüksek günlük karını kaydetti.

Google’ın sahibi Alphabet’in payı 12 bin kişiyi işten çıkarma planı, Netflix payı de bilanço açıklamasının akabinde paha kazandı.

Bu sabah ABD endeksleri hafif ekside. Avrupa vadelileri ise olumlu bölgede. Çin piyasaları hafta boyunca yeni ay yılı tatili nedeniyle sürece kapalı olacak. Hong Kong piyasaları ise perşembe gününe kadar süreç görmeyecek.

İşlem hacimlerinin düşük olduğu ortamda Japon Nikkei 225 yükseldi. Geçen haftanın tamamını yatay tamamlayan Bloomberg Dolar Endeksi bu sabah yüzde 0,15 düşüşte.

ABD’de teknoloji bilançoları beklentisi

Bu hafta ABD’de Intel’den IBM’e, Texas Instruments’tan Microsoft’a çok sayıda teknoloji şirketi dördüncü çeyrek bilançosunu açıklamaya başlayacak.

Bloomberg Intelligence’a nazaran, teknoloji bölümündeki S&P 500 şirketlerinin çeyreklik karlarının bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran ortalama yüzde 9,2 ile 2016’dan bu yana en keskin düşüşü yaşadığı ortaya çıkacak.

Bu şirketlerdeki kâr artışı, pandemi ve akabinde gelen sokağa çıkma kısıtlamalarının dijital hizmetlerden şahsî bilgisayarlara ve bunları destekleyen bileşenlere kadar her şeye yönelik talebi canlandırdığı son birkaç yıla nazaran zayıflamaya başladı.

Yükselen maliyetler de kârları baskılayan bir diğer öge. Bununla birlikte Nasdaq 100’de geçen yıl yaşanan yüzde 33’lük düşüşe karşın değerlemelerin hala ucuz olmaması da yatırımcılara telaş veriyor.

Bloomberg Intelligence Pay Stratejisti Michael Casper, “S&P 500’de gördüğümüz kar kayıplarının büyük kısmını teknoloji oluşturuyor. Büyük kısmı fiyatlanmış olsa da, iktisadın resesyona girmesine ve ne kadar şiddetli olacağına bağlı olarak hala dala yönelik negatif revizyon riskleri bulunuyor” dedi.

Başa dön tuşu