“İlk defa 1 milyar dolar ciroyu geçen Türk lojistik şirketi olacağız”

Netlog Lojistik Kümesi İdare Şurası Lideri Şahap Çak Bloomberg HT’deki Üst Seviye programında Dilek Maliki’ye konuk oldu.

Şahap Çak, yurtdışı hisselerini bu sene sonuna kadar yüzde 50’ye çıkarmak olduğunu söz etti.

2019 yılı Netlog için nasıl başladı? Geçen yıldan daha düzgün bir sene mi olur?

Şahap Çak: Her sene bütçemizde gerçek manada yüzde 20 oranında bir gaye koyarız, bu sene enflasyonu yüzde 25 öngördüğümüz için birinci 6 ayda bütçelerimizin yüzde 5 gerisindeyiz. Umuyorum ki seçimden sonra herkes işine daha çok konsantre olacak, biz de kaybettiğimiz devri ikinci yarıda kazanacağız

“1 MİLYAR DOLAR CİROYU GEÇEN BİRİNCİ LOJİSTİK ŞİRKETİ OLACAĞIZ”

Siz küme olarak da birçok satın almalar yaptınız, bunlar büyümenize nasıl tesir etti? Satın almalara devam edecek misiniz?

Şahap Çak: TNT Fashion Group’u satın aldık, onlar bize milletlerarası iş yapma deneyimini ve alakalarını kattılar. Şu anda Netlog Lojistik Kümesi’nin toplam cirosunun yüzde 35’i yurtdışı operasyonlarından geliyor, yüzde 60’ı Dövizli operasyonlardan geliyor. Artık gayemiz yurtdışı hissesini bu sene sonuna kadar yüzde 50’ye çıkarmak. Şayet kurlar büyük bir oynama yapmaz ise bu sene birinci sefer 1 milyar dolar ciroyu geçen birinci Türk lojistik şirketi olacağız.

Sektöre bakarsak, yurtiçinde yaşanan zorluklar neler? Kur dalgalanmaları dedik, finansal zahmetler var..Bu zorlukları nasıl aşıyorsunuz?

Şahap Çak: Bizim toplam yurt içi ciromuzun yüzde 75’i besinden lakin dokumadan otomotive kadar her alanda varız..Şimdi besinde bir düşüş yok, tabi birtakım ekonomik külfetlerle bir arada ödemeler uzadı, zorda olan müşterilerimiz oldu ve onlara mümkün olduğunca dayanak olmaya çalıştık, konkordatolar oldu lakin inşallah kısa vakit sonra bunları duymayız.

“TİCARETİ KOLAYLAŞTIRMALIYIZ”

Küresel ticaret savaşları, ticaret kotaları ticareti nasıl etkiliyor? Lojistiği de çok ilgilendiren bir mevzu, önümüzü nasıl görüyorsunuz? Ticarette gerginlikler artar mı?

Şahap Çak: Çin büyüdü, Hindistan uyanıyor, Asya büyüyor, ülkem hızla teknolojiyi, eğitimi ve teknoloji yatırımlarını öne çıkarmalı. Domates satarak bir yere gelemezsiniz, tabi ki satalım fakat domatesin çekirdeğini satmalıyız, tohumunu satmalıyız. Hasebiyle Türkiye’nin önünde süratli olması gereken bir süreç var; bu süreci yanlışsız değerlendirirsek tahminen kendimize bir yer buluruz. Lakin bugün için bu rekabet ortamında çok zora gidiyoruz. Türkiye’nin nakliyatının hala yüzde 70’i kara yoluyla ve burada meşakkatler yaşanıyor. Hala kapılarda otomobiller bekliyor yani bizim ticareti kolaylaştırmamız lazım. Biz hala Avrupa’ya mal satmak istiyorsak bu kapıları uygun çalıştırmalıyız. Burada özel bölüm elinden geleni yapıyor, tıpkı dayanağı ve hassaslığı devlet kurumlarından da bekliyoruz.

“Bir Nesil Bir Yol” projesi yani Yeni İpekyolu projesi bilhassa bölüm için ehemmiyet arz ediyor, bu yollar Türkiye’den geçiyor. Bu projenin kıymetini konuşalım, ticarette bize neler katar?

Şahap Çak: Ulaşım, lojistik ve tedarik zinciri devletlerin resmi ve öncelikli siyaseti olmalı. Altyapıyı güçlendirmek lazım bunun da bir devlet siyaseti olması lazım. Artık TCDD var ve hala 15 yıldır özelleştirilmeye çalışılıyor, hizmet hız ister.

Gıda enflasyonu çok yüksek ve aracıların da fiyatları yükselttiği daima tartışılıyor, sizin yorumlarınızı alabilir miyiz?

Şahap Çak: Burada bir tek sorun var; o da planlama. Siz tüketime ve ihracata nazaran üreticiye vizyon veremezseniz, üretici de kulaktan duyduklarına nazaran üretim yaparsa o iş yürümüyor..Planlama gerekiyor.

Abraaj Capital ile ortaklığınız devam ediyor mu?

Şahap Çak: Deloitte’a satış için yetki verildi ve şu anda bir firma ile ön muahede imzaladılar. Umuyorum ki bu satış artık Abraaj’dan çıkıp başka şirkete geçecek. Bizim iştirakimiz devam ediyor.

 

Başa dön tuşu