Küresel piyasalarda risk iştahı sürüyor

ABD’de yumuşayan enflasyon beklentileri ve Fed’den gelen faiz artış suratını düşürme sinyalleri doların yeni haftada da düşmesine yol açıyor.

Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,3 kayıpla haftaya başlarken son yedi süreç gününün altısında kayıp yaşadı. Neredeyse tüm gelişmiş ve gelişen ülke para üniteleri dolara karşı haftaya yükselişle başlıyor.

Bu hafta lider Haruhiko Kuroda periyodunun son faiz kararını vermek üzere toplanacak Japonya Merkez Bankası (BOJ) spekülasyonları yeni, dolar karşısında güçlü tutuyor. Yen dolara karşı yüzde 0,3 yükselirken Japonya 10 yıllık tahvil getirisi BOJ’un tavan amacına yakın. Ekonomistler BOJ siyasetlerinde değişiklik beklemese de tahvil fiyatlamaları Kuroda’nın giderayak tahvil getiri amacında bir değişiklik yapabileceğini speküle ediyor.

Hisse senetleri piyasasında ise Asya Pasifik’te cuma günkü ABD rallisinin devamı görülüyor. Çin anakara Borsaları ralliyi sürüklerken CSI 300 yüzde 2’ye varan yükseliş kaydetti. Hong Kong Hang Seng ve Güney Kore Kospi de artıda. Japon borsaları ise BOJ öncesi olumsuz ayrışıyor.

ABD’de piyasalar Martin L. King günü hasebiyle sürece kapalı olacak. Lakin Amerikan ve Avrupa vadelileri rallinin devamına işaret ediyor. Spot altın yükselişini sürdürürken ons başına 1.926 dolardan alıcı buluyor. ABD ham petrolü ise yüzde 0,4 düşüşle 79,55 dolar düzeyinden süreç görüyor.

Çin’de Kovid ölümleri

Çin yetkilileri Aralık ayı başından bu yana Kovid kaynaklı 60 bin Çin vatandaşının hayatını kaybettiğini duyurdu.

Hayatını kaybedenlerinin birçoklarının öbür hastalıklarla da uğraş ettiği belirtildi. Dünya Sıhhat Örgütü Çin datalarını incelediklerini ve Çin’i alt varyantlar olmak üzere daha ayrıntılı bilgi paylaşımı yapmaya davet ettiklerini açıkladı.

Nature Medicine’de yayımlanan bir çalışmaya nazaran Çin’in başşehri Pekin’in 22 Aralık’a kadar 22 milyonluk nüfusunun yüzde 76’sı Kovid’e yakalanmış olabilir. Çalışmaya nazaran ocak sonuna kadar bu oran yüzde 92’ye yükselebilir. Aralık ayındaki sürpriz açılma sonrası artan Kovid hadiselerinin büyümeye de olumsuz tesir yaratması bekleniyor.

Çin hükümetinin resmi yüzde 5,5 civarı büyüme gayesine karşın salı günü açıklanacak bilgilerde Çin iktisadının 2022’de yıllık yüzde 2,7 büyüdüğünün ortaya çıkacağı varsayım ediliyor. Dördüncü çeyrek yıllık büyüme beklentisi ise yüzde 1,6 düzeyinde.

Aralık ayında bilhassa perakende satışlarda, Kovid’in süratle yayılması sonucu ekonomik aktivitenin azalması sebebiyle sert bir düşüş bekleniyor. Bloomberg anketine katılan ekonomistler aralık Çin perakende satışlarının yıllık yüzde 9 gerilediğini varsayım ediyor.

Ekonomistler Kovid’de doruğa ocak ayında ulaşılması beklentisiyle 2023 için daha olumlu bir Çin beklentisine sahip. Morgan Stanley, Bank of America ve Citigroup’a nazaran 2023 büyümesi Çin’in resmi maksadı yüzde 5,5’e yakın olacak.

Başa dön tuşu